Rakety s kvantovým motorem by měly startovat s větším zrychlením, dosahovat rychlosti až 1000 km / s (až 18 km / s při startu) a unést několikanásobně těžší náklad, než jaký dnes reaktivními motory vynášejí na oběžnou dráhu.
V ruském tisku se v souvislosti s novou koncepcí ruského kosmického programu (do roku 2020 má být na vesmírné programy vynaloženo 1,6 bilionu rublů) a s plánovaným přezbrojením ruské armády (na modernizaci je určeno 22 bilionů rublů, z toho 20 % na rozpracování nových technologií) znovu začíná hovořit o kvantovém motoru Vladimíra Leonova. Ten měl projít prvními úspěšnými testy již v roce 2009. Leonovova technologie by měla být svým způsobem univerzální a lze ji do budoucna údajně využívat nejen při dobývání kosmu, ale i v letectví. A i když se o tom nemluví, měla by řešit i některá zadání ozbrojených sil. V červnu 2014 dle sdělení Leonova úspěšně proběhly další testy, kdy zařízení o hmotnosti 54 kg dosahovalo tahu 500 kg při spotřebě 1 kW elektrické energie. Zařízení se zrychlením 10 g za pomoci vodících kolejnic startuje svisle.
Více na stránkách KM.RU v rubrice Věda a technika: http://www.km.ru/science-tech/2015/01/16/nauka-i-tekhnologii/753573-rossiya-uspeshno-ispytala-antigravitatsionnyi-dvi
Podle Leonova je třeba si přiznat, že v současné době reaktivní motory raket dosáhly svých technických limitů. Raketa opatřená klasickými reaktivními motory o hmotnosti 100 tun je schopna disponovat užitečným zatížením, které odpovídá 5% celkové hmotnosti rakety. Naproti tomu u nové generace raket o hmotnosti 100 tun by měl kvantový motor s reaktorem vážit pouhých 10 tun, tedy na užitečné zatížení připadá 90 tun. Ovšem i kvatovému motoru je třeba dodávat energii. A tak se Leonov, spolu s dalšími vědci, zajímá o kvantové reaktory, kdy vynálezci využívají řady nejnovějších objevů a poznatků z bouřlivě se rozvíjející nanotechnologie. U nově navrhovaných řešení se pak laikům některá z nich mohou jevit jako ještě větší utopie, než uvažovaný kvantový motor. Například u často diskutovaného Ušerenkova reaktoru materiálem nahrazujícím klasické palivo jsou jemné částice oxidu křemičitého (písek). Kvantový reaktor má pracovat následovně: z uzavřeného zásobníku prostřednictvím dávkovače putují nanočástice oxidu křemičitého (částice o rozměrech v řádu mikronů) do urychlovače, kde nabírají požadovanou rychlost. Urychlovač částic je umístěn v utěsněném plášti kvůli zajištění potřebné úrovně podtlaku. Následně urychlené částice zasáhnou palivový element při ultrahlubokém proniknutí, v angličtině nazývaném superdeep penetration (SDP), při kterém vzniká teplo. Tedy takovýto model je založen na popisu interakce rázové vlny mezi pronikajícími částicemi a cílovým materiálem. Zde vznikající tepelná energie se má odvádět přes tepelný výměník, který jako pracovní médium může využívat jakékoliv kapaliny vhodné pro přenos tepla, tedy i vody, měnící se v reaktoru na páru. Pára je následně vedena do turbíny, která otáčí rotorem generátoru. Lidově řečeno, takovýto reaktor by pak vlastně elektrickou energii vyráběl z písku.
Několik ruských vědců, zabývajících se kvantovými reaktory, se také zajímá o tepelnou kavitaci. Analýza literatury a patentových zdrojů ukazuje, že se výzkumem tepelné kavitace, kterou lze aplikovat na jednoduché kvantové reaktory, ve 20. století prakticky žádné vědecké týmy nezabývaly. Až do nedávné doby se touto problematikou zabývali jen vynálezci, kteří si záhy uvědomili důsledky neznalosti povahy jevu a jeho nestability. U nás byla například v 70. letech minulého století na Technické univerzitě v Liberci vybudována Laboratoř kavitace, kde byl výzkum orientován zejména do oblasti kavitačních procesů. Ovšem výzkum a výuka v oboru byly postupně omezovány, katedra personálně oslabena a laboratoře zlikvidovány. Kavitačními procesy se zde začala znovu zabývat až Laboratoř počítačové dynamiky tekutin (CFD). A pokud jde o sovětské Rusko, tam byla tepelná kavitace označována za stejnou pseudovědu, jakou měla být i kybernetika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz