Komora certifikovaných účetních: Jste opravdu na svoji účetní závěrku připraveni?

17.01.2017 18:36 | Zprávy

S novým rokem přichází pro účetní období plné závěrek, stresu a téměř dvojnásobné práce. Letošní rok je ovšem v mnohém nový a pro účetní bude obdobím zatěžkávacím. S novelou zákona o účetnictví, platnou od 1. 1. 2016, budou letos sestavovány výkazy ve zcela nových podobách.

Komora certifikovaných účetních: Jste opravdu na svoji účetní závěrku připraveni?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Došlo nejen k úpravám názvů, ale i ke změně obsahu mnohých řádků výkazů.  Ne všechny účetní systémy jsou na tyto změny připraveny a budou nutné dodatečné ruční zásahy. Kromě nové podoby výkazů budou muset nově účetní zjistit, do jaké kategorie spadá jejich účetní jednotka, protože podle toho teprve zjistí, v jakém rozsahu mohou, resp. musí výkazy sestavit, jaké informace musí uvést do přílohy k účetní závěrce, a v neposlední řadě, zda mimo jiné nejsou povinni konsolidovat nebo sestavovat i další výkazy jako přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu, zprávu o platbách nebo výroční zprávu,“ komentuje změnu Zuzana Pšeničková, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních.

Zařazení účetní jednotky do konkrétní kategorie přitom záleží na několika faktorech, jako jsou průměrný počet zaměstnanců, výše aktiv celkem v netto hodnotě, ale i výše obratu. V novele zákona došlo ke změně metodiky účtování změny zásob, aktivace zásob a k mnohým dalším změnám, proto je výše obratu za rok 2016 v podstatě neporovnatelná s předchozími roky. Kromě toho jsou pro rok 2016 nově definovány rovněž výkazy pro soustavu jednoduchého účetnictví, ve které mohou účtovat některé neziskové organizace.

O Komoře certifikovaných účetních

Komora certifikovaných účetních je profesní organizace s mnohaletou tradicí. Je základnou pro profesní účetní, kteří se v ní sdružují po absolvování systému certifikace popř. získání obdobné kvalifikace v jiné z členských organizací International Federation of Accountants (IFAC).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

10:18 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi…