Ve dvou dnech se totiž sešly dvě významné události, které jsou považovány za fundamenty mající značný vliv na vývoj devizových trhů.
První zmiňovaná událost proběhla ve čtvrtek, kdy Evropská centrální banka rozhodla o budoucí podobě své měnové politiky. Šéf banky Mario Draghi oznámil, že se měnová autorita rozhodla snížit svou depozitní sazbu z -0,2 % na -0,3 %, rovněž pak padlo rozhodnutí o prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování, a to minimálně do března 2017. Těmito kroky se banka snaží nejen o posílení ekonomického růstu starého kontinentu, ale rovněž se chce vypořádat s minimálním růstem evropské inflace, která se stále drží pod stanoveným cílem na 2 %.
Oba kroky byly mírnější, než analytici čekali. U depozitní sazby se vesměs odhadovalo snížení na minus 0,4 %. Ohledně nákupů dluhopisů trh podle agentury Reuters čekal nejen prodloužení, ale i rozšíření nákupů na ze současných 60 miliard euro na 75 miliard za měsíc. ECB signalizovala další podpůrné kroky již na listopadovém zasedání a pak tato očekávání dál posilovala, což trhy navnadilo na mnohem důraznější opatření.
Draghi uvedl, že ECB měsíční nákupy dluhopisů nezvýšila proto, že prodloužení programu a reinvestice splátek považuje zatím za dostatečné opatření. Uvedl ale, že „program nákupů aktiv je flexibilní“ a „může být vždy upraven“.
Eurodolar se v první polovině týdne držel v rozmezí nad 1,058 až 1,063 EURUSD. Eurová jízda započala až se zasedáním ECB, tehdy se pár dokonce vyšplhal nad hranici 1,090 dolaru za euro. Po datech z amerického trhu práce se na této úrovni pak udržel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV