Marek Loužek: Německá otázka a vztah soužití s Němci měla vždy zásadní význam pro náš národ a stát

06.08.2017 21:59 | Zprávy

Předmluva k publikaci Institutu Václava Klause číslo 38: Česko-německá deklarace - dvacet let poté

Marek Loužek: Německá otázka a vztah soužití s Němci měla vždy zásadní význam pro náš národ a stát
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Dvacet let od podepsání česko-německé deklarace je příležitostí připomenout dokument, který zásadně ovlivnil polistopadové česko-německé vztahy. Česko-německá deklarace představuje kompromis, protože se český a německý pohled na události kolem druhé světové války budou přirozeně vždy rozcházet. Deklarace byla politickým, nikoli právním dokumentem. Její přijetí bylo velkým úspěchem.

První část přináší texty ze semináře Institutu Václava Klause „Dvacet let česko-německé deklarace“ z 24. ledna 2017. Tehdejší premiér Václav Klaus popsal pozadí jednání o česko-německé deklaraci. Profesor Právnické fakulty Západočeské univerzity Václav Pavlíček vysvětlil, že odsun Němců po druhé světové válce proběhl v souladu s mezinárodním právem. Aleš Valenta z Institutu Václava Klause rozebírá roli Sudetoněmeckého krajanského sdružení a CSU při jednání o deklaraci. Bývalý velvyslanec ČR v Německu Rudolf Jindrák ukázal, že deklarace není tečkou, nýbrž spíše dvojtečkou za minulostí, protože minulost nejde vykládat ani upravovat. Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl upozornil na úskalí vstřícných gest v česko-německých vztazích.

V části B uveřejňujeme další zajímavé doplňkové texty. Jindřich Dejmek z Historického ústavu Akademie věd ČR analyzuje česko-německou deklaraci z pohledu historika. Podle Lukáše Novotného z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem deklarace zklidnila vzájemné vztahy. Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd UK potvrzuje, že deklarace přispěla k uvolnění česko-německých vztahů. Publicista Václav Junek upozorňuje na nebezpečí ztráty historické soudnosti. Spisovatel Ota Filip uvádí, že kdyby podobná deklarace vznikla za první republiky, mohly se dějiny ubírat jinými cestami. Jindřich Forejt z Institutu Václava Klause se zamýšlí nad okolnostmi pohřbu Helmuta Kohla.

V části C zařazujeme přílohy. Přetiskujeme plné znění česko-německé deklarace o vzájemných vztazích podepsané 21. ledna 1997. Přinášíme vystoupení premiéra Václava Klause při příležitosti podpisu česko-německé deklarace 21. ledna 1997, jeho vystoupení při příležitosti projednávání česko-německé deklarace v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR 11. února 1997, jeho článek o deklaraci z 19. prosince 1996 a vzpomínku na Helmuta Kohla. Za pozornost stojí i osm fotografií ČTK z podpisu česko-německé deklarace.

Německá otázka a vztah soužití s Němci měla vždy zásadní význam pro náš národ a stát. Česko-německá deklarace představuje jeden z významných mezníků nové doby ve vztazích mezi oběma národy. Je zásluhou i česko-německé deklarace, že česko-německé vztahy i přes rozdílné názory na některé věci dnes nepředstavují vážný bilaterální problém.

Marek Loužek, publikace IVK č. 38/2017.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Silvestrovské střípky

15:49 Jan Campbell: Silvestrovské střípky

Silvestrovské střípky jsou ovlivněny především obsahem pobytu autora v Rakousku (vstup do EU 1.1.199…