Od beztak pokulhávající vlády práva se pozvolna vyvíjíme v zemi nadvlády policistů, státních zástupců a soudců, na které si nikdo nedošlápne. Pro ně jsou naopak nástroje trestního práva prima ratio, první prostředek, po němž se sahá.
Čerstvě jsem si to uvědomil, když jsem v úterý 1. dubna 2014 četl na serveru Aktuálně.cz jásavý titulek „Malé vítězství žalobců: Soud s Vitáskovou začne v červnu“ Právě tento případ je totiž názornou ukázkou nadřazení trestního práva nad právo civilní, přesněji právo správní. Mimochodem: titulek je zavádějící. Oficiálně se kauza označuje jako „Trestní věc proti Vladimír Čimpera a spol.'' a před soudem stane 10 obžalovaných.
Základem souzeného skutkového děje v procesu, který proběhne u Krajského soudu v Brně, je vystavení licencí pro provoz dvou fotovoltaických elektráren rodiny miliardáře Zdeňka Zemka v nočních hodinách dne 31. prosince 2010, v posledních minutách, v nichž bylo možné získáním licence si zajistit poskytování nemravně vysoké výkupní ceny. Státní zástupce, který si troufá rozumět podmínkám provozuschopnosti fotovoltaických elektráren lépe než odborníci z Energetického regulačního úřadu, je přesvědčen, že obě elektrárny získaly licence a tím cenové zvýhodnění protiprávně. Obvinil celou skupinu pracovníků Energetického regulačního úřadu, kteří se na jejich vydání podíleli. Ušetřil jen tehdejšího předsedu úřadu Josefa Fiřta a místopředsedu Blahoslava Němečka, kteří příslušnému referentovi ukončení zmíněného licenčního řízení v posledních hodinách roku 2010 zakázali a k nápravě jeho nekázně nic neučinili, ač správní řád by jim to umožnil. Vynechal i třetího z nejvýše odpovědných, Antonína Panáka, který v této věci podal v červnu 2011 trestní oznámení, v ERÚ chtěl vyvolat obnovu licenčního řízení a přinesl na Nejvyšší státní zastupitelství podnět k podání žaloby ve veřejném zájmu na odnětí obou problematických licencí.
Problém zdědila nová předsedkyně úřadu Alena Vitásková, která se ujala funkce v srpnu 2011, kdy již probíhalo policejní vyšetřování. Antonín Panák se stal jejím místopředsedou a jako správný ne-gentleman své nadřízené o policejním vyšetřování ani o dalších krocích proti vydání licencí nic neřekl. Na základě policejního upozornění pak bylo v ERÚ zahájeno správní řízení, které mohlo vyústit v odnětí neprávem vystavených licencí. Po nástupu Aleny Vitáskové jeho výkon ale přešel do rukou referentky Michaely Schneidrové, která přišla s ní. Ta pak v únoru r. 2012 řízení zastavila. Její nadřízená jí v tom nebránila. Předpokládala, že Zemkovi budou miliardovou investici bránit arbitráží, jejíž výsledek by byl nejistý.
Stalo se tak právě v době, kdy Alena Vitásková vyvolala zděšení mezi majiteli fotovoltaických elektráren, neboť nařídila přezkum zákonnosti vydání několika set licencí, vydaných v r. 2010 za podezřelých okolností. Její odstranění z čela úřadu se pro ně stalo příkazem dne. Jako na zavolanou v březnu r. 2013 vyšetřovatel Pavel Pinka „přihodil“ Alenu Vitáskovou ke stíhaným zaměstnancům ERÚ sdělením obvinění právě kvůli tomu, že nezabránila zastavení řízení, směřujícího k odebrání sporných licencí. Dozorový státní zástupce VSZ Olomouc Radek Mezlík její stížnost proti sdělení obvinění zamítl a na celou skupinu podal obžalobu u Krajského soudu v Brně. Začátek hlavního líčení je stanoven na 2.červen 2014. Ohroženým majitelům fotovoltaických elektráren svitla naděje, že „drzá holka“ z čela ERÚ bude odklizena do Světlé n.S. nebo do Opavy (sídla ženských věznic). Zemkovi by v tom případě definitivně přišli o licence, ale ostatní by možná mohli nadále žít v klidu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz