Mirko Raduševič: Čtvrtstoletí novodobé české pravice. S kmotry za zády

02.05.2016 18:03 | Zprávy

„Sám jsem byl před několika lety nespokojený s tím, jak vypadá politika v naší zemi, kam se vyvíjí společnost a chtěl jsem s tím něco udělat,“ píše Petr Fiala současný předseda ODS, která oslavuje 25 let svého vzniku.

Mirko Raduševič: Čtvrtstoletí novodobé české pravice. S kmotry za zády
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Staronový předseda ODS Petr Fiala

Proč byl nespokojený? Hledat odpověď lze v pokračování jeho projevu: „Každý by měl přemýšlet nad tím, jak může sám přispět k tomu, abychom žili v demokratické a svobodné zemi.“ Znamená to, že jsme se po roce 1989 ocitli v nedemokratické a nesvobodné zemi?

Proces po roce 1989 je dostatečně známý a popsaný jako rychlé vygenerování ekonomické transformace s belháním se občanské společnosti za hospodářskou transformací. Rychleji se vzpamatovala scéna politické strany, a to právě pravicové  - ODS. K tomu Přemysl Sobotka poznamenává: „Rychle se ukázalo, že Občanské fórum je velmi nesourodé. Zahrnovalo v sobě prakticky všechny politické proudy, od levice po pravici. A tak jeho rozpad byl jen otázkou času. Vznikly z něho dvě relevantní strany, neboť bylo jasné, že obnova parlamentní demokracie bude vyžadovat silný stranický systém. Občanské hnutí, které si z OF odneslo nesourodost a také váhavost, zda být stranou nebo hnutím. A Občanská demokratická strana s pravicovým programem.“ Dodejme, že v té době vznikal rovněž třetí politický subjekt Občanská demokratická aliance – ODA.

Z historie

Pro dokreslení situace: V červnu 1990 proběhly volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění, volby do Sněmovny národů Federálního shromáždění i volby do České národní rady. Občanské fórum v nich získalo okolo poloviny hlasů a dočasně se stalo dominantní silou české politiky. Další strany byly představovány Komunistickou stranou Československa, Hnutím za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko a Československou stranou lidovou.

V roce 1992 se začíná profilovat levice a do voleb červnových voleb se hlásí jednak Levý blok ( Komunistická strana Čech a Moravy a Demokratická levice ČSFR, který zaniká v roce 1994 a nově vzniklá Československá sociální demokracie – 24. a 25.března 1990 se koná tzv. obnovovací sjezd ( ve volbách 1992 získává pouze 16 mandátů). Jsou zde v té době pochopitelně další strany. Zmínka tohoto druhu je právě proto, neboť v polovině devadesátých let se u nás profiluje na pravici ODS a levici ČSSD (volby 1996 ODS – 68 mandátů a ČSSD – 61 mandátů). O této mocenské paritě lze mluvit až do roku 2010, kdy výrazně vstupuje na scénu další, a to pravicový subjekt TOP 09 ( ČSSD – 56 mandátů, ODS – 53 mandátů a TOP09 – 41 mandátů).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.