Miroslav Novák: Úrokové sazby zůstaly beze změny

07.08.2020 10:02

Komentář k zasedání bankovní rady ČNB

Miroslav Novák: Úrokové sazby zůstaly beze změny
Foto: red
Popisek: Akcenta

Srpnové zasedání bankovní rady ČNB podle předpokladu žádné zásadní změny v nastavení měnové politiky nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly beze změny, s hlavní sazbou na úrovni 0,25 %. Podle guvernéra J. Rusnoka je navíc velmi málo pravděpodobné, že do konce letošního roku dojde ke změně sazeb, i když v případě, že si to ekonomická situace vyžádá tak sazby mohou být upraveny.

Novou makroekonomickou prognózu ČNB ještě nezveřejnila, avšak z pohledu na grafy z tiskové konference je zřejmé, že k určitým změnám oproti květnové prognóze došlo především v případě kurzu koruny vůči euru pro letošní i příští rok směrem k silnější koruně. Tržní úrokové sazby 3M PRIBOR nově naznačují možné zvýšení měnověpolitických sazeb ČNB ve druhé polovině r. 2021, což ale J. Rusnok následně vyvrátil s odkazem na technicistní nastavení prognózy. ČNB rovněž počítá s o něco pozvolnějším zpomalováním inflace ke 2 %, když nad 2 % by se měla inflace držet po celý zbytek letošního roku. Nová prognóza je rovněž o něco skeptičtější, pokud jde o rychlý návrat HDP na předkoronavirové úrovně.

Celkově lze výsledek zasedání ČNB interpretovat tak, že ČNB vyčkává, co přinesou nadcházející měsíce. Guvernér J. Runsok několikrát zdůraznil vysokou nejistotu ve které se aktuálně pohybujeme a v tomto směru lze jednoznačně souhlasit. Hospodářský vývoj v posledních měsících je totiž natolik zkreslen mimořádností situace, že prognózování v několika čtvrtletním horizontu je výrazně obtížnější než ve standardní době. Osobně se domnívám, že ČNB bude na přelomu roku nucena dále snížit úrokové sazby a v roce 2021 zvažovat další uvolnění měnové politiky skrz tzv. nekonvenční nástroje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…