Miroslav Pořízek: Nová doba – bohatí závidí chudým

19.10.2015 7:33 | Zprávy

V jedné velmi známé scéně, jednoho snad ještě známějšího filmu host v lepší restauraci v centru velkého města, který je zároveň novým majitelem tohoto podniku, vyhazuje vrchního. Ten ponižován a peskován tímto majitelem přímo na pracovišti před zákazníky za to, že je prý málo pružný a pomalý, se nakonec neudrží, hodí servírovací tácek na zem a skutečně odchází, když přitom ještě celou situaci komentuje slovy: „Nová doba, host vyhazuje vrchního. Já odcházím, odcházím…“

Miroslav Pořízek: Nová doba – bohatí závidí chudým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Tato situace trefně vystihuje údobí započaté po převratu v roce 1989. Rychle se začaly vytvářet viditelné sociální rozdíly. Po několika desetiletích se do české kotliny vrátila nezaměstnanost a spolu s ní i nouze a chudoba řady lidí, ztížený přístup ke kultuře a veřejným službám nebo také bezdomovectví. Mnoho lidí svádí každodenní boj o udržení zaměstnání a tedy schopnosti uživit svoji rodinu.

Na druhé straně se vytvořila novodobá elita lidí bohatých a velmi bohatých. I u nás máme tisíce dolarových milionářů. Běžný smrtelník se většinou nedozví, kterak tyto osoby ke svému mimořádnému majetku přišly. Takže se často musíme spokojit jen s oním známým výrokem, že na počátku každého velkého majetku obyčejně byl nějaký zločin. Slyšeli jsme už i vysvětlení, že u nás při přechodu na tržní hospodářství prostě musela vzniknout uměle vrstva velmi bohatých lidí, aby se tak rozeběhla podnikatelská aktivita. Horliví příznivci volného trhu bez přívlastků a kapitalismu nám nepochybně vždy rádi vysvětlí, že v demokratické společnosti a tržním hospodářstvím je přirozené a žádoucí, aby se společnost dělila na úspěšné, méně úspěšné a neúspěšné a na vítěze a poražené v ekonomické soutěži a schopnosti nejen uživit sebe a zajistit své blízké, ale také zbohatnout.

Moudrá slova je dobré vždy vyslyšet

Každé podnikání je prý hlavně o odvaze, schopnosti riskovat, nebát se převálcovat konkurenci a jít i přes mrtvoly, využít všech dostupných styků, známostí a protekcí. Ale také schopnosti tzv. daňové a mzdové optimalizace. Tedy schopnosti najít pro své podnikání co nejspolehlivější, ale často i co nejlevnější pracovní sílu. Ano, jsou i u nás podnikatelé, kteří tvrdí, že jejich zaměstnanci by měli býti vděční i za minimální mzdu, každé ráno se klanět a děkovat svému chlebodárci, že je tak skvěle živí a ještě dělat množství přesčasových hodin bez nároku na jakoukoliv mzdu za tuto práci. Naši liberálové nám také vždy ochotně vysvětlí, že chudoba a nouze je do značné míry pojem velmi relativní a často jde u člověka spíše o stav ducha a mysli než o skutečně hmotnou chudobu. Mohou toto moudro nepochybně úspěšně vysvětlovat důchodcům s jejich osmi či devítitisícovou penzí. Nebo také nezaměstnaným, matkám samoživitelkám nebo invalidním důchodcům, kteří často nemají žádnou reálnou šanci si k nízkému důchodu aspoň něco přivydělat. Nebo také všem, kteří pracují za takový příjem, který sotva stačí pokrýt základní životní potřeby. Dobře se to radí těm, kteří v podobné situaci nikdy nebyli a neumí a ani nechtějí se do ní ani vcítit. Příklady z minulosti, kdy pár poslanců si jen tak z dlouhé chvíle a pro mediální zviditelnění zkusilo, jak dlouho vyžijí z minimální mzdy, se rovnaly spíše drzé provokaci než čemukoliv jinému. Většina z nich to stejně nevydržela déle než jeden týden…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

14:56 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Evropské elity jsou zřejmě nepoučitelné. Iniciativa amerického prezidenta a jeho administrativy je v…