Velkým problémem OKD jsou již několik let klesající ceny uhlí, kvůli nimž je těžba ztrátová. Firma je ve vážných problémech, hrozí jí insolvence a masivní propouštění. Situace na severu Moravy se stále vyostřuje. Firma stupňuje požadavky na stát, odbory hrozí sociálními nepokoji. Navíc na podzim 2016 budou krajské volby.
Předseda odborů Josef Středula tvrdí, že majitel OKD, společnost New World Resources (NWR), požadoval od státu přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. Proti tomuto návrhu jsou vláda i odbory.
Podle šéfa hornických odborů Jana Sábela jsou odboráři zděšeni tím, kam bývalý většinový vlastník Zdeněk Bakala a společnost New World Resources firmu dostali. „Chceme kopat uhlí, chceme pravidelně každý měsíc mzdy, v případě, že by došlo k postupnému útlumu, zajistit sociální program. Jsme připraveni vyprovodit všechny nečesky mluvící manažery a vlastníky,“ varoval šéf hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.
Kolik času lze koupit za čtyři miliardy?
Problémy OKD dlouhé měsíce řeší vláda. V souvislosti se zneplatněním dohody, podle které se mělo za přispění státu na sociální programy pro horníky těžit na dole Paskov do konce roku 2017, se manažeři společnosti na vládu obrátili s novými návrhy. Podle ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD jsou nehorázné a vláda je nehodlá přijmout.
Firma mimo jiné podle dostupných informací (potvrzovaných odborářem Středulou) požádala o více než čtyři miliardy korun. Pokud by je dostala, mohla by prý zajistit pokračování těžby do roku 2020. Navrhovala také variantu, aby ztrátový Důl Paskov převzal stát. Podle odborářů manažeři rovněž chtěli, aby stát vyjednal s hornickými odbory snížení platů zaměstnanců o pět procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV