Klíčové je rozhodnout, zda popsaný druh příjmů patří mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nebo jde o jinou možnost.
O příjem ze samostatné výdělečné činnosti by nešlo, pokud by se jednalo o tzv. ostatní příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů) nebo o příjmy, které nejsou předmětem daně. Ty nepodléhají odvodu zdravotního pojištění. Předmětem daně by příjem z prodeje nebyl, například kdybyste prodávala vlastní oblečení nebo oblečení svých dětí. Tedy situace, kdy nekupujete a následně neprodáváte oblečení za účelem dosažení zisku. O tzv. ostatní příjmy by se mohlo jednat, jestliže by činnost – přestože jde zjevně o opakovaný příjem – byla svým charakterem nahodilá.
Nejpravděpodobněji však příjmy z prodeje na internetu jsou příjmem ze samostatné výdělečné činnosti, a pak je třeba plnit všechny povinnosti osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Není přitom podstatné, zda máte živnostenský list! Jde-li o příjem ze samostatné výdělečné činnosti (podle § 7 zákona o daních z příjmů), musíte být přihlášena u své zdravotní pojišťovny jako OSVČ a odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného. Žena na mateřské (za kterou platí pojistné na zdravotní pojištění stát) sice jako OSVČ nehradí zálohy v zákonem stanovené minimální výši, ale musí hradit zálohy vypočtené podle skutečné výše svých příjmů dle Přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za předchozí rok. Tyto zálohy mohou tedy být nižší než stanovené minimum.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP