„Pokud má vzniknout opravdu konstruktivní debata o ochraně oznamovatelů, je třeba otevřít příliš dlouho zavřené dveře a pozvat k diskusi u stolu všechny relevantní hráče. Nejenom zákonodárce či zástupce občanského sektoru, ale i samotné oznamovatele“, Lenka Franková, Oživení o. s.
Předmětem analýzy byly praktické zkušenosti s oznámením, konkrétně jaké možnosti oznámit nekalé jednání měli oznamovatelé na pracovišti, na jaké veřejné instituce se mohli obrátit, čemu čelili a jak se mohli bránit odvetným opatřením. Výsledky analýzy jsou alarmující. Všichni oznamovatelé v ČR čelili různým formám odvetných opatření. Polovina ze všech 40 oznamovatelů ztratila v souvislosti s oznámením své zaměstnání. V každém pátém případě se vyhazovy dotkly spolupracovníků či sympatizantů oznamovatele.
„Analýza praktických zkušeností podpořila dosavadní doporučení: je nezbytné oznamovatelům zajistit možnosti důvěrného či anonymního oznámení, jeho nezávislé efektivní řešení, a právní ochranu. Současný stav, kdy oznamovatel předává (podle interních předpisů) svá podezření svému nadřízenému, který je v drtivé většině do nekalého jednání právě zapojen, je nesmyslný“, doplňuje Lenka Petráková, spoluautorka analýzy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva