Investovat do cenných papírů, nemovitostí, pohledávek, půjček, firemních dluhopisů, ale na druhou stranu i vína, veteránů, umění nebo obnovitelných zdrojů energie - to vše je nyní možné přes domácí fondy kvalifikovaných investorů. Soukromí investoři s větším obnosem peněžních prostředků do nich mohou svěřit své finance a řízení nechat na profesionálech fondu a nemít s tím starosti. Určené jsou i pro větší institucionální hráče jako například penzijní fondy, banky, obchodníci s cennými papíry, pojišťovny i family offices věnující se správě rodinných majetků.
V Česku je v současnosti vedeno zhruba 130 fondů kvalifikovaných investorů, které spravují více než 85 miliard korun. Skutečný počet je ale velkou neznámou a pravděpodobně je vyšší. Vytvořit kvalifikovaný fond totiž může jediný zakladatel. Kvalifikovaného investora definuje zákon č. 240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních fondech v § 272. Kvalifikovaný investor je chápan mimo jiné jako někdo, kdo učiní prohlášení o vědomí si rizik spojených právě s investováním do fondu kvalifikovaných investorů, přičemž minimální výše investice musí odpovídat částce alespoň 125 tisíc Euro tedy zhruba 3,5 milionů korun. Fondy jsou vhodné pro lidi, jejichž investiční horizont je minimálně 2-3 roky.
Změny ve zdanění mohou zapříčinit odliv peněz do zahraničí
Od počátku letošního roku pro tyto fondy platí dvojí typ zdanění. V případě, že se jedná o otevřený podílový fond, či je veřejně obchodovatelný na burze, podléhá stále pětiprocentní dani z příjmů. Uzavřené podílové fondy a fondy investující do nemovitostí a pohledávek jsou zdaněny 19%, což ovlivňuje jejich výnos.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz