Proč nechci euro?
- Euro přinese zdražení, ceny se zaokrouhlí směrem nahoru.
- Spolu s eurem přijmeme cizí dluhy až ve výši 350 miliard korun.
- Euro neznamená hospodářský růst nebo vyšší zaměstnanost.
- Přijetím eura za současné hospodářské situace můžeme znehodnotit své úspory.
- Spolu s eurem ztratíme možnost rozhodovat o naší měnové politice.
Zavedení eura je klíčové rozhodnutí, které zásadně ovlivní život každého z nás. Jsme přesvědčeni, že otázka takového významu vyžaduje podrobnou a odbornou debatu. Rozhodujícím měřítkem této debaty by mělo být zvážení výhod pro českou ekonomiku a také naslouchání hlasu většiny občanů této republiky, kteří jsou podle dostupných průzkumů jednoznačně pro zachování naší stávající měny.
Nesouhlasíme s tím, že vstup do eurozóny je ukazatelem vyspělosti země, úrovně ekonomiky nebo výsledků transformace postkomunistických států. Naopak ho vnímáme čistě jako politickou, nikoli ekonomickou volbu. Kdybychom podobným argumentům v minulosti podlehli, potýkali bychom se dnes s podobnými problémy jako všichni členové eurozóny, kteří musí přispívat na krachující ekonomiky na jižním křídle Unie, nebo bychom krachovali také.
Odstranění koruny a zavedení společné měny považujeme za vážné omezení suverenity České republiky. Jsme toho názoru, že přijetí eura není pro Českou republiku přínosné ani vzhledem k současné krizi této společné měny. Vycházíme přitom z přesvědčení, že zavedení eura by jednoznačně poškodilo českou ekonomiku. Obáváme se, že by mohlo vést k plošnému zvýšení cen, jak se to v minulosti stalo v některých státech. Zcela konkrétním příkladem negativního vlivu přijetí společné měny je povinnost poskytnout 350 miliard korun do fondu na řešení problémů nezodpovědně hospodařících států.
Přejeme si, aby vláda ČR vyjednala trvalou výjimku z přístupové smlouvy, která umožní, abychom zachovali svou stávající měnu tak, jak si to přeje většina obyvatel naší republiky.
Petici můžete odepsat ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: petice, ParlamentniListy.cz