Petr Zahradník: Překvapení příjemné a nepříjemné aneb personální politika EU-Česká republika

13.01.2017 12:52 | Zprávy

Tento týden umožnil neuvěřitelně ilustrativní porovnání dvou naprosto, ale zcela odlišných situací v problému, který nejsme schopni uspokojivě řešit po celou dobu našeho téměř již třináctiletého členství v EU.

Petr Zahradník: Překvapení příjemné a nepříjemné aneb personální politika EU-Česká republika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Možnost tohoto porovnání vznikla úplnou shodou náhod a hrátek osudu, které se udály během dvou po sobě jdoucích dnů, jak to již v podobných situacích bývá. Ten problém se jmenuje: naprostá nekoncepčnost v personálních záležitostech, týkajících se významných pozic českých zástupců v nejrůznějších institucích EU se státní správou doma.

Zcela konkrétně se to týká kontinuity a umožnění hladkého pokračování významných úředníků v evropských institucích po završení jejich misí na odpovídajících postech v tuzemských strukturách; a současně též cílenou a systematickou podporou a přípravou našich lidí v těchto institucích z domova. A samozřejmě též aktivního a systematického kontaktu mezi Prahou a Bruselem. Z vlastní zkušenosti vím, že v naznačené podobě se toto zdaleka neděje, a to, co je obvyklé například ve Francii, Německu či Polsku je u nás zatím zcela neznámé.

Nejen díky významu instituce, v níž pozvolna končí své působení, ale především díky svým obrovským přednostem a schopnostem je Marek Mora právem považován za nejvlivnějšího a nejzasvěcenějšího z Čechů v rámci celého spektra evropských institucí. Krok hlavy státu jmenovat Marka Moru do Bankovní rady ČNB, učiněný zřejmě s aktivním přispěním guvernéra centrální měnové autority, lze takto označit za vskutku mistrovský kousek, svědčící o tom, že to jde a že i pro nejvýše postavené Čechy v EU představuje práce ve veřejné instituci své domoviny vysoce ceněnou hodnotu. A vítězství je to současně i pro příslušnou instituci, která může těžit z nepřeberné zkušenosti, erudice a kompetence odborné i manažerské jmenovaného, pozvolna vytvářené nějakých patnáct let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Srovnání nesrovnatelných procesů

15:16 Zdeněk Jemelík: Srovnání nesrovnatelných procesů

Na Parlamentních listech vyšel dne 28. dubna 2025 článek „Šokující obraty v justici! Dvě známé kauzy…