Profesor Jiří Chýla se omlouvá čtenářům

10.03.2020 17:05

V pátek 6. března zveřejnily ParlamentníListy.,cz v rámci cyklu 30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII rozhovor s profesorem Jiřím Chýlou z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR pod titulkem „Jak chtěl bratr Dušana Třísky získat v privatizaci fyzikální ústav. Profesor Chýla bilancuje třicet let v české vědě. Až po úplné dno za Nečase….“ Po upozornění jednoho čtenáře, že v odpovědi na první otázku uvedl nesprávné tvrzení o obsahu zákona o vysokých školách, se vědec k odpovědi vrací následující omluvou.

Profesor Jiří Chýla se omlouvá čtenářům
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Nejprve připomenu úvodní otázku a mou odpověď:

Před třiceti lety u nás začala ekonomická transformace, která zasáhla do všech oborů lidské činnosti. Jak se promítla do oblasti vědy a vysokého školství?

Tehdy byla situace dramaticky jiná. Musíme si uvědomit, že jak vysoké školy, tak Akademie věd byly do jisté míry řízeny stranou. Tehdejší vysokoškolský zákon byl opravdu tuhý režim. Začínal slovy „Pod vedením Komunistické strany...“. Ale platilo to i organizačně. Rektory jmenoval prezident na návrh vlády, neexistovala žádná samospráva. Na každé fakultě byl ústav marxismu-leninismu. Bylo také jasně řečeno, že vysoké školy jsou od toho, aby učily, vůbec však nebylo zmíněno, že by měly dělat vědu.

V poslední větě odpovědi jsem se dopustil nepřijatelného zjednodušení. To, že na vysokých školách se dělala věda a to velmi dobrá věda i před Listopadem, jsem nikdy nepochyboval, ani to v textu netvrdím, mám s tím ostatně vlastní bohaté zkušenosti. Nicméně není pravda, že by se zákon 39/1980 o vysokých školách, který platil až do května 1990, o vědě na vysokých školách nezmiňoval. V úvodním odstavci tohoto zákona se praví:

„Vysoké školy pod vedením Komunistické strany Československa v celé své činnosti spojují vědu, výchovu a vzdělávání do jednotného celku, vycházející přitom zmarxismu-leninismu“.

a v článku 2 je toto rozvinuto slovy:

„Vysoké školy rozvíjejí výchovně vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou nebo uměleckou činnost a zúčastňují se rozvoje vědy, techniky a umění ve všech oblastech podle potřeb budování rozvinuté socialistické společnosti“.

Také není pravda, že ústavy marxismu-leninismu musely být na každé fakultě, ale zákon stanovil, že se na vysokých školách „mohou zřizovat“. Zřízení a činnost vysoké školy, jejich fakult, kateder i součástí vysoké školy přitom stanovil statut vysoké školy, který vydával ministr školství.

Za uvedená nesprávná tvrzení se čtenářům omlouvám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…