Stop extremism: Celoevropská petice za boj proti terorismu už i v České republice

13.09.2017 10:05 | Zprávy

Pro účinnou obranu je nutné změnit evropskou legislativu. Proto občanská iniciativa „STOP EXTREMISM“ předložila Evropské komisi soubor právních úprav a soubor ochranných opatření proti extrémismu a ochraně hospodářství v Evropské unii a zejména evropského vnitřního trhu. Nyní potřebuje získat 1 milion petičních podpisů občanů Evropské unie, aby se předloženými návrhy začala Evropská komise zabývat. Spoluzakladatelkou této občanské iniciativy je i světoznámá muslimská právnička Seyran Ates.

Stop extremism: Celoevropská petice za boj proti terorismu už i v České republice
Foto: Stop Extremism
Popisek: Stop Extremism

Extremismus je v naší společnosti široce rozšířen a objevuje se v mnoha různých typech: jedná se zejména o extrémismus motivovaný nábožensky, politicky či diskriminačně. Denně se tak setkáváme s různými formami teroru, proti kterému je nutné zasáhnout a více jej netolerovat. „Extrémismus je překážkou integrace a svobodného rozvoje dětí a dospělých. Nemáme jinou možnost, než bojovat proti extrémismu na všech úrovních a všemi možnými opatřeními, která máme. Nesmíme dovolit extrémistům, aby omezovali naše životy. Proto jsem při Evropské komisi spolu s rakouským politikem Efganim Dönmezem a ústavním expertem Sebastiánem Reimerem iniciovala evropskou občanskou iniciativu "Stop extremism" (www.stopextremism.eu),“ říká Seyran Ates.

Terorismus může zažít každý z nás, a proto je nezbytné, aby každý z nás zkusil udělat něco pro jeho zastavení. „Každý může přispět prostřednictvím podpory iniciativy „Stop extremismu“. Tak můžeme vyslat jasný signál – budeme bránit náš liberální způsob života a naše demokratické hodnoty, za které jsme tvrdě bojovali,“ říká Efgani Dönmez, spoluzakladatel a mluvčí evropské občanské iniciativy „Stop extremismu“

Při návrhu pokynu jsme vycházeli z pevného právního základu Evropské charty základních práv. „Chceme zajistit, aby byl v EU extrémismus zaznamenáván a odstraňován. Záměrem je také vytvořit transparentnost v oblasti financování extrémismu. Iniciativa si tak za cíl klade i ochranu široké veřejnosti, zaměstnanců, lékařů a bezpečnostních složek, které v souvislosti s extrémismem denně čelí nebezpečí,“ říká Sebastián Reimer.

Cílem občanské iniciativy je vypracování směrnice Komisí evropské unie, která by v boji proti extremismu uzavírala stávající mezery a účinně proti němu chránila. K tomu občanská iniciativa „STOP EXTREMISM“ vypracovala komplexní plán opatření. Nyní je nutné do 12. června 2018 shromáždit 1 milion podpisů minimálně v sedmi evropských zemích, které následně v předloží v Bruselu.

Jeden milion podpisů pro boj proti extremismu

S pomocí minimálně jednoho milionu podpisů od evropských občanů lobuje iniciativa “Stop extremismu u Evropské komise za právní balíček opatření, která zahrnují některé radikální změny v nakládání s extremismem. Požadujeme evropskou anti-extremistickou směrnici, která pokryje následující témata:

1. Definice extremismu na bázi Listiny základních práv EU

2. Výstražný seznam extremistických organizací a jednotlivců

3. Zlepšené zpravodajské sdílení informací mezi bezpečnostními agenturami

4. Uzavření jednotného evropského trhu („bez extremismu“)

5. Změny v pracovním právu (zjednodušené výpovědi z práce pro extremisty)

6. (Zjednodušené) kompenzace proti extremistům

7. Rozšířené označování a odhalování zahraničního financování

8. Pokuty.

O evropské občanské iniciativě

Stop Extremism je evropská občanská iniciativa, která vede Evropskou komisi ke komplexnímu anti-extrémistickému balíčku opatření na právní úrovni, který by umožnil účinnou a společnou akci všech členských států proti extremistickým tendencím. Cílem je chránit obyvatele a hospodářství v Evropské unii a zejména evropský vnitřní trh.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…