Tereza Spencerová: Řecké referendum - projev demokracie nebo zoufalství?

29.06.2015 19:42 | Zprávy

Referendum příští neděli – pokud se opravdu bude konat – rozhodne o nejbližší řecké budoucnosti. Jinými slovy, pět let trvající řecká tragédie (nebo tragikomedie?) možná už opravdu – nějak -- skončí.

Tereza Spencerová: Řecké referendum - projev demokracie nebo zoufalství?
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Mezinárodní měnový fond se pletl v mnoha svých projekcích ohledně řecké krize, tedy ohledně růstu ekonomiky, míry inflace, míry sociální soudržnosti, zkrátka skoro ve všem, připustil už letos v lednu bývalý vyjednavač MMF Reza Moghadam. Nyní činí řecký dluh 180 procent HDP, oproti 120 procentům ve chvíli, kdy „svět“ začal Řecku z krize „pomáhat“. A to především proto, že oproti očekáváním MMF řecká ekonomika pod jeho kuratelou nerostla, ale propadla se o dalších 25 procent.

Je přitom určitou ironií, že MMF ve své vlastní nejnovější studii připouští, že bazírováním na dosavadní variantě kapitalismu sám fond zabíjí ekonomický růst, ale po Řecku – i po přiznání vlastních omylů -- znovu požaduje další škrty, včetně například snížení penzí pod úroveň chudoby nebo zvýšení DPH na potraviny až na 23 procent. Sociální dopady dosavadní politiky MMF jsou značné – v roce 2014 příjmy obyvatel poklesly v průměru o 40 procent, nezaměstnanost dosáhla 24 procent (a mezi mladými překročila polovinu), stovky tisíc lidí závisejí na vývařovnách pro chudé a míra sebevražd za poslední necelé dva roky vzrostla o 35 procent. Příznačným je, že podmínky, které jsou Řecku předkládány, nepočítají s omezením řeckého (beztak už nesplatitelného) dluhu a chybějí už i návrhy na oživení řecké ekonomiky. Podle některých komentářů se tím Německo, Francie, EU spolu s MMF a Evropskou centrální bankou jen zkoušejí vyhnout se vysvětlování, proč masivními finančními injekcemi velkým bankám přenesly tíhu finanční krize z bankovního sektoru na obyčejné daňové poplatníky. Tato politika přitom ale do značné míry zpochybňuje legitimitu evropského integračního projektu jako takového, což ostatně přiznala i euroskupina. Jasně totiž ukázala na svou roli nosičů vody v celé přetahované, když její ministři Řecko vyzvali, aby „přistoupilo na návrhy institucí“, tedy Velké Trojky. 

Řecko má bezpočet problémů, počínaje nespravedlivým daňovým systémem, v němž největší díl daní odvádějí zaměstnanci a důchodci, přes zkorumpované elity, které vládly zemi poslední čtyři dekády a nad jejichž machinacemi Brusel vždy přivíral oči až po oligarchická média, jejichž redaktoři prošli speciálními školeními u MMF ve Washingtonu. Souhlas s dalšími podmínkami Velké Trojky by nic z toho nezměnil, stejně jako by nevyvedl Řecko z krize, jen by se snížily důchody, které jsou už dnes vesměs pod průměrem eurozóny, a o práci by přišlo dalších 150 tisíc státních zaměstnanců, ke 161 tisícům, kteří byli propuštěni od roku 2010, což bylo i podle MMF snížení stavu o 19 procent. Státních zaměstnanců oproti všem zaměstnaným je přitom v Řecku už dnes o 14 procent méně než je průměr v zemích OECD, a jejich další propouštění nic moc neřeší, tím spíš, že drastické škrty v uplynulých pěti letech vedly ke krachu i 400 tisíc soukromých podniků.

Rozpolcení Řekové

Za těchto vyhlídek řecký premiér Alexis Tsipras bouchl do stolu a na příští neděli vyhlásil referendum, v němž se Řekové budou moci sami rozhodnout, zda kývnou na další dohody s Velkou Trojkou. V projevu přenášeném televizí Tsipras v noci na sobotu odmítl „vydírání“ Trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF, které svými požadavky na „uspoření“ dalších 11 miliard eur podle něj „jasně porušují evropská sociální pravidla a základní práva“, vyzval voliče, aby v referendu hlasovali proti pokračování stávajících dohod, dodal ale, že bude výsledek plebiscitu akceptovat. Řecký parlament referendum naplánované na 5. července schválil většinou 178 hlasů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…