Zatímco FED vydává oficiální zprávy o růstu americké ekonomiky, ostatní statistiky už tak optimistické nejsou. Například v každé páté americké rodině jsou všichni její členové nezaměstnaní, což v praxi představuje přes 16 milionů rodin. Bezmála polovina Američanů není s to dát dohromady 400 dolarů nutných k návštěvě na zdravotní pohotovosti. A lidé v nejproduktivnějším věku, tedy mezi 25 až 54 lety, tvoří 23 procent všech nezaměstnaných.
Na tomto pozadí nyní Washington Post zveřejnil studii Harvardské univerzity, podle níž více než polovina Američanů mladších třiceti let nepodporuje kapitalismus. „Průzkum se zaměřil na lidi ve věku mezi 18 a 29 lety, přičemž zjistil, že 51 procent respondentů nepodporuje kapitalismus, zatímco svou podporu kapitalismu vyjádřilo 42 procent dotázaných. Není zřejmé, zda by mladí lidé z průzkumu podpořili nějaký alternativní systém, nicméně 33 procent konstatovalo, že podporují socialismus,“ shrnuje Washington Post.
Už loni studie vědců z Princetonu argumentovala, že se Spojené státy z demokracie proměnily v oligarchii, a průměrný Američan musí každoročně platit 97 různých daní, což v praxi znamená, že někteří vládě ve finále odvádějí více než polovinu svých výdělků. Bez ohledu na obvyklou rétoriku se tak americký kapitalismus ve skutečnosti proměnil v jakýsi hybridní systém připomínající „sociální státy“ Evropy ovšem bez zmíněných dávek a jistot. Mimochodem, Spojené státy jsou tak například dál jediným vyspělým státem na světě bez placené mateřské dovolené (spolu se Surinamem a Papuou Novou Guinejí). Nicméně, mohou snad tyto skutečnosti napomáhat k tomu, že se v průzkumu Harvardské univerzity odrazilo ze všeho nejvíc zmatení pojmů?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV