Tomáš Krystlík: Česká hloupost – úsilí o právo lékařů se zbavit pacienta

01.12.2014 15:57 | Zprávy

Podle článku v nejnovějším čísle Respektu (Hana Čápová: Najdi si jiného) prosazují čeští lékaři, aby mohli ukončit péči o pacienta z důvodu „ztráty důvěry“ třeba kvůli tomu, že pacient nedodržuje jimi stanovenou léčbu, nebo když se jim pacient i jinak znelíbí. Svůj požadavek se snaží protlačit přes Českou lékařskou komoru a ministerstvo zdravotnictví.

Tomáš Krystlík: Česká hloupost – úsilí o právo lékařů se zbavit pacienta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Jenže, kdo platí lékaře? Přes zdravotní pojišťovny právě pacienti. To je pádný důvod, proč by lékaři měli být zticha a nic takového nepožadovat. Další příčiny mají původ v českém prostředí. V Česku má lékař zbytečně vysoký společenský status a důvody k tomu jsou navýsost české. V rakouském mocnářství požívali nejvyšší úcty ti nejvzdělanější, podle cítění lidu ti, kteří toho museli nejvíce přečíst, nastudovat, tedy kněží. Vlivem českého ateismu přešel v Československu status nejvzdělanějších na osoby, které musely pročíst obdobné hory knih, na lékaře. Lékaři si tomuto postavení rychle přivykli a v souladu se svou novou vyšší prestiží se začali chovat bohorovně.

Dnes určují pro pacienta léčbu bez jeho součinnosti, rozhodují, která terapie je pro daného pacienta nejlepší, medikamenty předepisují dle své libovůle. Terapii tím často značně zdražují a české nemocenské kasy to nejsou schopny uhlídat. V Německu, abychom použili nějaký příklad, kontrolují měsíčně všechny nemocenské pokladny léčení každého pacienta s určitou diagnózu. Předepíše-li lékař pacientu třeba o 10 ks více tablet, než je stanoveno jako norma pro diagnózu, dostane ošetřující lékař od nemocenské pokladny citelnou pokutu. Té se může vyhnout jen tehdy, když onu vyšší spotřebu prášků předem odborně zdůvodní. Německý lékař na rozdíl od českého si vždy najde čas, aby pacientu vysvětlil, co mu chybí, nabídl způsoby léčení, případně udržování ve snesitelném stavu, a hlavně mu objasní rizika a jejich výši u jednotlivých metod léčení. A nechá na pacientovi, aby se rozhodl, jak se bude chtít léčit, popřípadě že se léčit vůbec nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jana Šťastná: Osvobození Československa

11:11 Jana Šťastná: Osvobození Československa

Za několik dnů bude mít každý z nás příležitost postavit se na stranu historické pravdy, stát lhoste…