Tomáš Krystlík: Ruská propaganda o Ukrajině

11.04.2014 19:21 | Zprávy

Většina Čechů, a nakonec i Západoevropanů, situaci, která se letos vyvinula kolem Ukrajiny a Krymu, nerozumí. Podobně jako při rozhodování o stavbě amerického radaru v Brdech se opět projevuje vliv propagandy financované Ruskou federací. Nic nového pod sluncem, obdobně se již dělo v minulosti, například když SSSR financoval tzv. mírové hnutí proti dozbrojení NATO Pershingy II proti sovětským raketám SS-20.

Tomáš Krystlík: Ruská propaganda o Ukrajině
Foto: red
Popisek: Rusko

U Čechů jsou ruské dezinformace obzvláště účinné, protože zmateni protichůdnými informacemi uchýlí se spolehlivě ke svým národním pudům – k obrozenecké představě mohutného slovanského dubiska na východě (Ruska), o které se mohou jako Slované opřít, jsou-li ohroženi germánským Západem. Prozrazují to en passant i výsledky internetových anket přiložených k různým článkům i v nelevicových websites, zda Putin činí nebo nečiní správně. Že 82 a více procent respondentů s tímto tvrzením souhlasí, se po zkušenosti z roku 1968 jiným způsobem než českými národními instinkty vysvětlit nedá.

Každý etablující se národ hledá své vzory a Ukrajinci se zhlédli, nemajíce jiných vhodných vzorů, v Tarasu Ševčenkovi, Symonovi Petljurovi, Stepanu Banderovi a v jednotkách UPA (Ukrajinska povstanska armija). Ty však bojovaly nejen proti Rusům a bolševismu, nýbrž vyvražďovaly ve velkém i Poláky a Židy. Toho dnes využívá ruská propaganda. Bandera byl ale německé okupační moci tak nebezpečný, že ho vsadili do koncentračního tábora. Po válce, když se jednotky UPA snažily dostat přes československé území do americké okupační zóny v Německu, udělala z nich československá propaganda bez výjimky hrdlořezy. Češi jsou nad těmito informacemi o Banderovi bezradní, kloní se k ruským dezinformacím a výkladu českých historiků, který se s nimi kryje. Češi obdobně dodnes nepochopili a nedokázali se vyrovnat se slovenským uctíváním Jozefa Tisa a Gustáva Husáka i těmi, kteří nemají fašismus a komunismus v lásce.

Kdo nejvíce na místě pomohl k ustavení vlády, zamezení dalšímu zabíjení v Kyjevě a povstalci ho poslechli? Polák, údajně Ukrajinci nenáviděný, ministr zahraničí Radosław Sikorski. Polsko se neangažovalo poprvé – před lety hrál významnou roli v tzv. oranžové revoluci polský prezident Aleksander Kwaśniewski. To vše jsou indicie, že ruská tvrzení o vzedmutém ukrajinském fašismu a nacionalismu nebudou pravdivá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…