Vladimíra Dvořáková: Koho vybrat? Ententyky, dva špalíky...

05.10.2016 20:30 | Zprávy

Můj kolega a kamarád Jiří Kunc kdysi označil volby za svátek demokracie, někteří teoretikové demokracie považují svobodné volby za synonymum demokracie, jedinou skutečnou podmínku a zároveň dostatečný důkaz její reálné existence.

Vladimíra Dvořáková: Koho vybrat? Ententyky, dva špalíky...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Volby jsou vnímány jako unikátní, protože jsou mírovým způsobem řešení konfliktů, rozdílných zájmů a hodnot v pluralitní společnosti, což v angličtině lapidárně vyjadřuje rčení Ballot, not bullet (volební lístek, ne kulka). Volby mají předurčit, jaká témata a jakým způsobem budou řešena. Z mnoha společenských problémů a konfliktů, mnohdy dílčích a často malicherných, kandidáti usilující o politické posty vybírají problémy, které vnímají jako důležité, a ve volební kampani nabízejí způsob jejich řešení. Volič vše promyslí a volí ty strany či osobnosti, jež nabízejí z jeho hlediska řešení závažných problémů kvalitním způsobem. Ten, kdo ve volbách vyhraje, pak své sliby realizuje.

A dost. Nevím, jestli čtenář měl dost trpělivosti, aby dočetl první odstavec. Ne že by ten text byl nepravdivý, jako ideální model (nejlépe v laboratorních podmínkách ideální společnosti) jej lze jistě použít. Ale nešťastný volič, který sleduje volební cvrkot, tj. kampaně a jejich komentáře, má pocit, že nepřítel je před branami a že jeho hlas v krajských, případně i v senátních volbách, sice zásadním způsobem neovlivní, jak se mu bude v jeho kraji žít, ale předurčí osudy této země, Evropy a možná i světa na další desetiletí. Zdá se, že ve hře je (ne)řešení migrační krize, zachování či pád Evropské unie (a tím globální rovnováha), udržení či pád vládní koalice, politická budoucnost všech šéfů politických stran (kromě Babiše).

Béčkové hlasování

O co vlastně tedy v krajských a senátních volbách jde? Obecně mezi politology panuje shoda, že se (podobně jako evropské volby) řadí mezi volby druhého řádu, tj. volby, které se vyznačují nižší účastí voličů, přičemž voliči, kteří k volebním urnám přicházejí, svou účast využívají k vyjádření (ne)spokojenosti se současnou vládou. Na rozdíl od místních voleb (pomineme-li velká města) je hlasování v krajských a senátních volbách výrazně ovlivněno stranickými preferencemi voličů, volí se spíše tradiční strany nežli různá ad hoc uskupení nezávislých či sdružení „Pro“ (něco). I když, kdo ví. Trendy posledních let spolu s otřesy stranického systému naznačují, že může dojít k překvapení.

Co jsou ale momentálně tradiční strany? Odpověď není tak jednoduchá. ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, ODS budou asi voliči vnímané jako tradiční; podobně asi i TOP 09. Bez ohledu na neexistující tradici, vzhledem k parlamentnímu a hlavně vládnímu působení budou k Babišovu „hnutí ANO“ voliči přistupovat také stranicky, nikoli jako k nestranické alternativě. Z hlediska stranickosti/nestranickosti při oslovování voličů jsou velkou neznámou Starostové – zakotvení ve „velké“ politice se silným regionálním a místním zázemím mají šanci uspět. Navíc si zde i ověří, zda samostatná značka (či spojení s jinými seskupeními) může fungovat i pro parlamentní volby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.