Zástupce ombudsmanky Křeček: I ke staré studni musíte úřadům doložit dokumentaci

27.03.2014 14:34 | Zprávy

Na tzv. historické studny, u nichž je odběr vody považován za povolený, se rovněž vztahuje stavební zákon. Vlastník proto musí vodoprávnímu úřadu na jeho vyzvání doložit buď ověřenou dokumentaci o provedení studny podle vydaných povolení, případně dokumentaci skutečného provedení stavby. Jestliže nemá takové dokumenty k dispozici, vodoprávní úřad mu musí nařídit pořízení této dokumentace, případně zjednodušené dokumentace (pasport stavby).

Zástupce ombudsmanky Křeček: I ke staré studni musíte úřadům doložit dokumentaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček

Zástupce veřejné ochránkyně práv šetřil případ, v němž stěžovatel namítal, že soused vybudoval novou studnu bez patřičných povolení a neodborným způsobem. Soused však vodoprávnímu úřadu namítal, že studna se na pozemku nacházela už před rokem 1955, jen nebyla využívána, takže nešlo o stavbu nové studny.

Vodoprávní úřad následně shromáždil tři čestná prohlášení osob svědčících ve prospěch stěžovatele a tři čestná prohlášení potvrzující naopak historickou existenci studny na daném pozemku od druhé poloviny 40. let 20. století. Rozpor tedy nebyl odstraněn ani podáním nezbytných vysvětlení. Vodoprávní úřad vzal v potaz stáří domu, k němuž studna náležela, a skutečnost, že v době jeho vzniku bylo podle platné právní úpravy nezbytné, aby obytné objekty měly zajištěny individuální zásobování vodou. Přiklonil se proto k domněnce, že stavba studny se na daném pozemku spíše nacházela a nejedná se tudíž o tzv. černou stavbu. Řízení o odstranění studny tedy nezahájil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

9:16 Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…