Zbyněk Fiala: Sociální podnikání dostane zákon

28.05.2014 12:17 | Zprávy

Nepatrná účast v eurovolbách může mít své kořeny i v tom, že milion českých občanů je tak nebo onak bez práce a šest milionů jich žije s příjmy na úrovni hluboké evropské bídy.

Zbyněk Fiala: Sociální podnikání dostane zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Velká evropská témata jako je bankovní nebo fiskální unie také obtížně doléhají do země, kde české banky prakticky neexistují a kde polovina zahraničního kapitálu (polovina funkční ekonomiky) pochází z daňových rájů. Strategie a vize nemohou zaujmout v zemi, kdy růst sype jen do cizí kapsy.
Čeští voliči mají jiné starosti. Potřebují se bránit, ale něco zmůžou jen tam, kam opravdu dosáhnou. Víc by je zajímaly věci malé a okrajové, které se u nás označují nálepkou „sociální“. Jenže ty byly zatím ponechány na pospas mrchožroutům, jako jsou lichváři, ubytovatelé a další šmejdi s metodami na hranicích organizovaného zločinu. Teprve v poslední době se začal výraz „sociální“ užívat také v souvislosti se skutečnou pomocí lidem v tísni, ne jen jako tunel. Kdyby mohli lidé hlasovat o věcech, které je opravdu zajímají, dávno už máme zákon o sociálním bydlení nebo o sociálním podnikání.

Dobrá zpráva: Věcný záměr zákona o sociálním podnikání už je v legislativním plánu vlády. Špatná zpráva: Do parlamentu se dostane nejdřív za rok. Dají se čekat spory o kompetence. Žongluje se s pojmem politický vliv. Není jasné, zda zapojit i komunální podniky, tedy zda by i ty mohly sloužit obyčejným lidem.

Konference TESSEA

Informace jsem sbíral na mezinárodní konferenci Tematické sítě pro sociální podnikání TESSEA, která proběhla v 22. května v Technické knihovně v Praze a věnovala se legislativě. Přinesla zahraniční zkušenosti a zprávy o prvních českých návrzích a o podpoře z evropských fondů.

Nejpodrobnější výklad o uvažovaném zákonu přinesl Karel Rychtář ze Svazu českých a moravských výrobních družstev. Jak připomněl, ve světě je pojem sociální podnik velice široký – od čisté charity až po tvrdé podnikání, jehož zisk je použit ve prospěch sociálně potřebného cíle.

V ČR letos vstoupil v platnost zákon o obchodních korporacích, který zahrnuje i sociální družstvo. Zdá se však, že do něj soustřeďují všechna přísná omezení, která se dají v nejrůznějších zahraničních úpravách najít, a proto se příliš nehodí pro podnikání. Zejména je tam podmínka „assets lock“, naprostého zachování majetku, nemožnost pracovat se zajištěným dluhem. Volnější alternativa sociálního podniku je proto nezbytná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

12:17 Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

Denní glosy Petra Hampla.