Ve Frankfurtu znovu zahřmělo. Úroky šly ještě níž, příděl hotovosti bankám ještě dál, ale všechno má své meze. Prezident ECB naznačil, že s poklesem úroků už „udělal, co mohl“, což si trhy vyhodnotily jako sestup na dno. Níž už nepůjde. Nemá už cenu sázet na další pokles eura. A kurz začal stoupat.
Ceny ropy, motoru cenového vývoje všeho ostatního, měly teď snahu povyskočit nad 40 dolarů za barel, ale netřeba se vzrušovat, přebytek těžby nad spotřebou trvá a narůstá. Pro země, které nemají starosti s tím, kde tu vytěženou ropu udat, je to blahodárné snížení nákladů, které nejspíš ještě nejméně dva roky vydrží. A možná už je trvalé, protože krátkodobé výkyvy jsou zajímavé ledatak pro senzacechtivé novináře, ale o budoucnosti rozhodují dlouhodobé investice. A nebudete investovat, když něco nemá dlouhodobou výnosovou perspektivu. Po éře fosilních paliv nastupuje éra čisté elektřiny. To je budoucnost, kterou nezastavíte.
V zemích, kde se žije urputnou konzervací minulosti, se blahodárným nízkým cenám říká deflace a musí se proti ní bojovat, ať to stojí, co to stojí. A že to stojí. Snižování kurzu koruny, které má zajistit vyšší ceny takříkajíc z dovozu, už stálo půl bilionu korun. Kdo by neměl radost, když je zahraniční pračka o trochu dražší?
Jenže jedna pračka jaro nedělá. Poslední zpráva ČNB o inflaci z letošního února ještě sebevědomě uvádí, že „na začátku roku 2017 dojde k dosažení 2% inflačního cíle“, ale Evropská centrální banka, která táhne peleton, na jehož konci ČNB vlaje, už to vidí jinak. Inflace se bude držet podle frankfurtské centrály i celý zbytek roku u černé nuly a příští rok ji nevystrká ani povinný optimismus výše než o 1,3 procenta. Je to další sesun dolů proti dosavadním představám, proto evropské salvy měnové politiky zahřměly silněji a mířily o trochu přesněji, než drahé české pšouky, které si vystačí s hrátkami s korunou.
Největší pozornost po zasedání ECB je obyčejně soustředěna na nastavení základních úrokových sazeb, a ty pokračovaly - o očekávanou desetinku – na cestě pod čárou ponoru. Nyní jsou na mínus 0,4 procenta. Sledováno bývá i číslo provázející vývoj kvantitativního uvolňování, kde se čekalo přihození 10 miliard euro měsíčně, ale bylo to dokonce 20 miliard. Ta hlavní změna přitom spočívá v tom, že banky si budou moci opatřit hotové peníze i odprodejem korporátních dluhopisů. Jakých, to bude ještě upřesněno. Šéf ECB Mario Draghi to vysvětluje jako soustředěnou snahu dostat peníze tam, kde jsou nejvíc potřeba, do reálné ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV