Velkolepou pomoc voličům nabídli experti ekologických organizací sdružených v Zeleném kruhu a Hnutí Duha. Zrentgenovali sliby volebních programů všech stran, které mají podle průzkumů šanci aspoň na jedno procento volebního úspěchu, a soustředili se přitom na 15 klíčových témat. Potom zasypali sadou 21 anketních otázek ty strany, které mají v průzkumech aspoň 2,5 procenta a výsledek sestavili do přehledné tabulky. S podobnými zelenými brýlemi na nose zkoumali také výsledky činnosti Sobotkovy vlády. A nabídli i mimořádně zajímavý přehled, jak se volební sliby transformovaly nejprve do vládního programu, a pak do konkrétních vládních činů (a nečinů).
Jako hlavní dominanty české politiky v oblasti životního prostředí tak vystupují
- mírný strategický posun k lepšímu v regionu uhelných dolů,
- úspěch zmobilizované veřejnosti při ochraně divočiny,
- protiútok poslanců v podobě oklešťování občanských práv ve stavebním řízením a
- tragické zacházení s odpady, ve kterém vyhrává spalovací loby.
- Pokud jde o budoucnost, je tu hrozba zrušení ministerstva životního prostředí (nápad ANO).
- Ukazuje se také, že pravicová konkurence Zelených se přesouvá do TOP 09 a že větší pozornost si zaslouží i Piráti.
Když ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš a programový ředitel Hnutí Duha předkládali na tiskovce spisek, ze kterého se dá tohle všechno vyčíst, mluvili do plného sálu. Nelze se divit. Sešlo se tu hned několik mimořádných okolností. Témata životního prostředí u veřejnosti zabírají a zároveň prožíváme zásadní změny v technologiích i společenském uspořádání, které mohou řešit jak problém znečištění, tak svázanost centrální mocí.
Doléhá to na nás. Netřeba billboardů, o zájem se postarají vedra a sucho, nedýchatelné ovzduší měst nebo toxická rezidua pesticidů v potravinách. Silná ekologická témata proto pronikají do volebních programů většiny stran. Kašlou na to vlastně jen Svobodní zcela a ODS. Naopak T0P 09 nabrala elitní odborníky, od kterých lze programově čerpat, byť partaj samotná jen oblékla zelený kabát k prosazování jiných cílů. Ale vyznejte se v tom… Proto byl takový zájem o odbornou analýzu toho, co se nabízí. A taky pro porovnání výsledků a slibů.
Jedním z výstupů obrovitého úsilí, které tyto servisní organizace ekologického hnutí poskytly, je právě tabulka názorně zobrazující, co jsme chtěli a co jsme dostali. Porovnání volebních slibů, vládního programu a výsledků vládnutí věnujme první část našeho seriálu. V druhé části se dozvíme, co strany slibují ve svých programech, a třetí část věnujeme anketě, ve které se ekologické organizace ptaly politických stran, jak přistoupí k 21 prioritám péče o životní prostředí. Reprodukujeme přitom dokumenty Hnutí Duha a Zeleného kruhu, které jsme dostali na tiskové konferenci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?
Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...
Další články z rubriky
15:16 Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo
Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl s…