Šojdrová (KDU-ČSL): Adopce dětí homosexuály jsou nepřijatelné

28.01.2010 20:22 | Zprávy

Europoslankyně Šojdrová odmítla zprávu o diskriminaci na základě sexuální orientace

Šojdrová (KDU-ČSL): Adopce dětí homosexuály jsou nepřijatelné

Zprávu o diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity projednávala tento týden ve Štrasburku Rada Evropy. Úplné znění zprávy, které Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy předložil švýcarský poslanec frakce sociálních demokratů Andreas Gross, naleznete v příloze této zprávy. Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se rozhodla, že tuto zprávu nemůže podpořit. Důvody, které jí k tomuto rozhodnutí vedly, popsala ve svém projevu, jehož plné znění v českém překladu přinášíme:

Vážený pane předsedo, vážení kolegové,
pan poslanec Gross předkládá zprávu výboru, které se týká „Diskriminace z důvodů sexuální orientace a genderové identity.

Pozorně jsem jeho zprávu přečetla, návrh usnesení a zejména návrh doporučení. Hodnotím ho z pohledu našeho poslání zde, v Radě Evropy.

V textu jsem hledala nové argumenty, zvláště pro návrh doporučení, které přitahuje pozornost veřejnosti, medií, organizací atd. Hledala jsem také odpověď na otázku, proč právě teď je toto téma diskutovat.

Než odpovím, dovolte mi několik slov úvodem.

V průběhu let mého poslaneckého mandátu mohu sledovat vývoj vztahů ve společnosti mezi heterosexuální většinou a homosexuální menšinou. Zvykla jsem si na to, že kolem mne jsou stále lidé různé sexuální orientace, kolegové, spolupracovníci. Vždy jsme vycházeli spolu dobře, protože jsem nikdy nerozdělovala lidi podle sexuální orientace. Vážím si všech lidí, každý má důstojnost, každý má svoji svobodu a svoji zodpovědnost. Ke každému se chovám tak, jak chci, aby se choval on ke mně. K těmto vztahům a k tomuto přesvědčení mne vychovali rodiče a církev.

Jsem si jista, že toto mé přesvědčení plně odpovídá Evropské úmluvě o lidských právech.
Podle mého názoru tato Úmluva je stále platná a hodnotná, je třeba ji naplňovat.

Jsme zde proto, abychom ji prosazovali a dohlíželi na to, zda je v členských zemích dodržována.

Tedy z tohoto úhlu pohledu se na návrh usnesení poslance Grosse dívám.

Co se v jeho zprávě dovídáme?

Zaprvé: Stále existují předsudky, díky kterým homosexuálové trpí diskriminací. Tyto předsudky jsou vyjmenovány a vysvětleny ve zprávě.

Tyto předsudky jsou, podle textu, podle autorů, hlavní příčinou diskriminace různých forem. Z tohoto předpokladu vychází také navrhované řešení v „Návrhu usnesení a doporučení".
Pochopila jsem, že autoři tohoto návrhu našli řešení proti všem druhům zmiňovaných diskriminací. Je třeba odstranit předsudky. Diskriminace skončí. Jednoduché.
Ale je zde jedna překážka.

Kdo může definovat, co je předsudek? V textu jsou citovány některé názory, které jsou označeny za předsudky. Je možné hodnotit jiný názor, přesvědčení někoho druhého jako předsudek jen proto, že je jiný?

Zadruhé: Na základě východiska, kterými jsou předsudky, jsou navržena doporučení, která jsou pochybná a nepřijatelná pro některé z nás.

Jsem přesvědčena, že „Návrh" překračuje rámec Evropské úmluvy tím, že upřednostňuje jednu zájmovou skupinu. 

V článku 8, 9, 10, 14, zvláště v protokolu 12, jsou obsažena práva, která „Projekt" požaduje. Podle těchto článků jsou chráněna práva všech, bez diskriminace nebo upřednostňování.
Nejprovokativnějším doporučením je to, týkající se adopcí dětí.

Chápu, že „Návrh" chce reagovat na problémy homosexuálních lidí. Jsou pro ně důležité a osobní. Jsem přesvědčena, že je možné je řešit na základě již platné „Úmluvy", že je třeba je řešit citlivě, s ohledem na tradice každé země.

Nechci být osobní. Doufám, že se nedotýkám nikoho, zvláště těch, kteří „Návrh" prosazují. Zastupuji zde názor lidí, kteří mne zvolili, cítím se zodpovědná vůči těm, kteří mi dali tu možnost, zde mluvit.

Včera nám pan ministr zahraničí Frattini /Itálie/ řekl: „Jste svědomím Evropy"

Pokud měl pravdu, pak musím jednat ve prospěch Evropy.

Všichni známe ten výraz „Udržitelný rozvoj".

Pro rozvoj Evropy, pro naši existenci, je nezbytná reprodukce obyvatelstva, to jsou děti.

Budoucnost Evropy jsou děti.

Pokud mluvíme o statisticky prokazatelné diskriminaci, pak je to diskriminace rodin s dětmi.
Jaké řešení máme proti diskriminaci rodin s dětmi v systému daní, penzijního, zdravotního pojištění, ve vzdělávání? Víte, jak je krácen rozpočet rodiny s každým dítětem? To jsou desítky procent.

Jsem proti každé diskriminaci, zvláště rodin s dětmi.

Návrh dokumentu pod číslem 12087, považuji z části za zavádějící, z části za nadbytečný.

Tento „Návrh" nepomůže zabránit žádné diskriminaci. Tento „Návrh" nepřináší více tolerance a pochopení, které potřebujeme. Neodpovídá na diskriminaci rodin s dětmi.

Tento dokument nepodporuje budoucnost, nechrání ty, kteří jsou skutečně znevýhodněni a ohroženi.

Nemohu hlasovat pro text, který chce zabránit diskriminaci jedné části ve společnosti a zároveň odsoudí druhou část společnosti tím, že její názory nazve předsudky.

Tedy kde je ta tolerance a pochopení, o které se tady tak mnoho mluví?

Kde je budoucnost Evropy?

Michaela Šojdrová, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!