Když někdy před sto lety vyzval na plesu v Brně jeden z předáků české sociální demokracie (a pozdější první československý sociálně demokratický premiér) Vlastimil Tusar k tanci paní místodržitelovou, byla to prvořadá společenská a politická senzace. V. Tusar tak srozumitelně vyjádřil i svůj politický postoj: pracovat v rámci existujícího systému a režimu co nejefektivněji ve prospěch lidí. A to na rozdíl od radikálů, pozdějších komunistických revolucionářů, kteří hlásali společnost bez šlechty, buržoazie a vykořisťování. Jak dopadl komunistický pokus o ideální společnost, máme ještě všichni v živé paměti.
Sociální demokracie po výsledku květnových voleb propadla v mnoha svých údech zbytečné panice. Jedno hubené vítězství ve 132-leté historii této strany je přece jen epizodou. Nemusí to nutně vyvolávat potřebu generální revize celé linie její vnitřní a zahraniční politiky, celého programu. Důvodem nízkého volebního zisku ČSSD v květnu bylo nezvládnutí závěrečné fáze volební kampaně (strašení řeckou krizí v našich podmínkách a dinosauři), kdy tato strana přestala i díky zdrcujícímu tlaku naprosté většiny médií představovat ve vědomí části svých potenciálních voličů společenskou změnu.
Je zřejmé, že jednotliví kandidáti na předsedu ČSSD budou v následujících měsících předkládat své alternativní představy vývoje sociální demokracie. Donedávna jsem považoval za největší hloupost politiku „dárkových balíčků pro premiéra Nečase". Vůbec mě přitom nešlo o to, aby sociálně demokratičtí hejtmani s vládou nejednali. To, pardon. Šlo mně jen o to, aby nikdo ze sociálních demokratů s vládou nejednal v předklonu a to je veliký rozdíl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD