Laudát (TOP 09): Dostavba Temelína? Riziko skandálu je vysoké

04.02.2013 18:53 | Zprávy

Pozornost médií i odborné veřejnosti se v posledních dnech opět obrací k otázkám souvisejícím s dostavbou Temelína.

Laudát (TOP 09): Dostavba Temelína? Riziko skandálu je vysoké
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Největší česká investice posledních let se připomenula poté,  kdy Ministerstvo  životního prostředí  vydalo kladné stanovisko k posouzení  vlivu umístění  stavby na životní prostředí. Nesouhlas zazněl ze sousedního Rakouska, Češi se věnovali gradující prezidentské kampani. . Na negativní emoce našich sousedů jsme  zvyklí, neboť se nejedná o nic nového. Co však může být  podstatně horší je skutečnost, že se technická záležitost začíná stávat významným  nejen vnitropolitickým tématem. Již záhy po  vítězství Miloše Zemana se v médiích objevily spekulace o možném  zvýšení šancí nabídky konsorcia MIR 1200 vedeného ruským Rosatomem.

První problém se vynořil už v prvním kole soutěže, kdy byla z důvodů nesplnění podmínek soutěže vyloučena francouzská společnost  Areva. Ta se s verdiktem komise neztotožnila a odvolala se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Ten bude muset pečlivě všechny aspekty vyloučení nabídky  vážit, protože může následovat arbitrážní řízení. Předběžné informace ve věci si už údajně vyžádala i Evropská komise. Pokud  ÚHOS potvrdí  verdikt  hodnotící komise, Česká republika ztratí významného spojence při obhajobě našeho jaderného programu  v EU. Sousední Německo dává vale  jaderné energetice a české plány  se mu příliš nezamlouvají.

Pokud tedy  ve hře zůstanou  zbylá dvě konsorcia, lze očekávat  jejich urputný souboj. Vůbec nezávidím těm, kteří konečný verdikt  vynesou. V atmosféře, kdy média  zpochybňují  kdekoho a kdeco, se máme nač těšit.  Westinghouse  sází nejen na spolupráci s českými dodavateli, ale  láká na svoji pokročilou technologii reaktoru AP 1000, který je považován za  špičku. Americká  Jaderná regulační komise  (NRC) mu jako jedinému  reaktoru generace III+ udělila projektovou licenci.  Pro Westinghouse hovoří  i skutečnost, že  přibližně polovina ze stávajících 440 jaderných elektráren na světě je založena na jejich technologii. Součástí  snah uspět je jistě i nedávno podepsaná smlouva o spolupráci s Českým vysokým učením technickým. Westinghouse je  připraven  zpřístupnit  své  know how  českým inženýrům.  Ve věci se  angažují i  americké politické špičky, které se přáním získat tuto zakázku ani příliš netají.  Poslední dny navíc  společnost láká  na dodavatelskou spolupráci české strojírenské firmy. Dokonce nabízí  spolupráci na svých zahraničních projektech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Laudát - profil

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Regulace pyrotechniky

Dobrý den, já mám spíš dojem, že už je těch regulací až moc a taky, že řešíte malichernosti. Přeci ohňostroje nebývají každý den. Za to spousta lidí denně řeší, jak vyjít se svými příjmy. Proč se radši nevěnujete tomu? A ještě k té ochraně životního prostředí, netvrdím, že nemáme životní prostředí c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Jako senátorka bych měla mít právo na “nezačerněné” verze

10:21 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Jako senátorka bych měla mít právo na “nezačerněné” verze

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hospodaření České televize a Českého rozhlasu