Ministr Vondra: Ústavu jsme neporušili, konali jsme v souladu se svědomím

08.12.2011 14:46 | Zprávy

Projev na 14. schůzi Senátu dne 8. 12. 2011

Ministr Vondra: Ústavu jsme neporušili, konali jsme v souladu se svědomím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Alexandr Vondra

Já jsem slyšel, co jste řekl, a na to jsem teď zareagoval ...

Ale, dámy a pánové, tady zazněla vážná slova. Já ta slova musím v plném rozsahu naprosto zcela zásadně odmítnout! Ústava v žádném případě porušena nebyla. Co se stalo, byl čin správný. Byl čin správný jak z hlediska konformity s českým ústavním a právním pořádkem. A byl to čin správný i z lidského hlediska. V této horní komoře, kde mimochodem sedí celá řada lékařů, tak já si neumím představit, že kdokoliv z vás-lékařů, kteří by seděli a byli v naší situaci, a vystaveni žádosti o pomoc, neumím si představit, že byste na takovou žádost, pokud je právně konformní - řekli "NE".

Shrňme nejprve fakta. Jak všichni víte, o minulém víkendu vyslala vláda ČR celkem 29 vojenských lékařů na Slovensko za účelem pomoci slovenské vládě v poskytnutí zdravotní péče. Tato pomoc byla uskutečněna na žádosti slovenské vlády ze dne 1. prosince 2011, která se prostřednictvím předsedkyně vlády obrátila na předsedu vlády ČR s žádostí o pomoc při řešení nouzového stavu v oblasti zdravotní péče na Slovensku. Tato pomoc měla spočívat zejména ve vyslání českých lékařů-specialistů. Je tady pan ministr zdravotnictví, tak to může jistě potvrdit, ve zdravotnických zařízeních na území Slovenska. Této žádosti jsme se rozhodli operativně vyhovět.

Vzhledem k povaze situace bylo možné tuto pomoc poskytnout jak přímo na území Slovenska, tak také na území České republiky. Ze strany ministerstva zdravotnictví šlo o poskytnutí kapacit českých příhraničních zařízení, do kterých by slovenská strana mohla přesouvat své pacienty k nutnému opatření a následné péči, přičemž ministerstvo obrany bylo logicky připraveno poskytnout také volné kapacity vojenských nemocnic, zejména tedy v Olomouci a v Brně.

A dále ministerstvo obrany nabídlo okamžitou pomoc ve formě vyslání lékařů - příslušníků armády ČR na Slovensko a přepravní kapacity našich vojenských dopravních letadel k převozu pacientů na území ČR. K zajištění rozhodnutí vlády o jejich vyslání byla na pátek 2. prosince 2011 svolána mimořádná schůze vlády. Na této schůzi byl usnesením č. 893 schválen materiál, jehož účelem bylo zabezpečení této pomoci vládě Slovenské republiky.

Nyní k právnímu rámci. Vyslaní lékaři, příslušníci Armády ČR, působili na území Slovenské republiky v rámci vojenského cvičení pod názvem "Slovenské zdraví 2011", a to až do včerejšího dne, kdy bylo toto vojenské cvičení ukončeno a lékaři, jak jistě víte, se vrátili domů.

Uvedené cvičení bylo konáno na žádost slovenské strany, a já upozorňuji, že v onom dopise předsedkyně vlády Slovenské republiky je toto výslovně uvedeno. Cituji: Vážený pán predseda vlády - píše premiérka Radičová - som presvedčená, že pomoc pri riešení tejto ťažkej situácie zároveň umožní našim bezpečnostným zložkám precvičenie a prípravu reakcií na možné hrozby velkého rozsahu v oblasti zdravotníctva, umožní zamerať sa na zdokonalenie spolupráce, vzájemnej koordinácie, partnerstva a pomoci.

Čili to, co to tu zaznělo, že slovenská strana nepozvala k cvičení, není prostě pravda. Citoval jsem z dopisu premiérky Radičové, který přišel do Prahy 1. prosince 2011 v podvečer, tedy den před mimořádným zasedáním vlády.

Čili říkám, že uvedené cvičení bylo pořádáno v součinnosti se slovenskou stranou, resp. v rámci spolupráce vojenských zdravotnických služeb Armády ČR a ozbrojených sil Slovenska. Vláda na již zmíněné schůzi odsouhlasila, naprosto v souladu s článkem 43 odst. 5 písm. b) Ústavy, doplněk plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády ČR, který obsahuje ono uvedené cvičení. A o tomto doplňku byl začátkem tohoto týdne, čili neprodleně první pracovní den poté, co vláda rozhodla, informován také Parlament ČR, obě jeho komory.

Účelem uvedeného cvičení je procvičení hlavních poslání vojenských lékařů, tedy poskytování zdravotní péče v mimořádných krizových situacích. Upozorňuji, že adresátem této pomoci pak nebyla vlastně vláda, ale především pacient. Nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout vysoké úrovně přípravy, je přímý výkon lékařské praxe v reálném prostředí, tedy léčení skutečně nemocných pacientů. Cvičení v zahraničí, na rozdíl od obvyklé činnosti vojenských lékařů v době míru, navíc klade důraz na některé specifické aspekty zdravotní péče, např. se zdokonaluje schopnost adaptace na neznámé prostředí, schopnost rychlého přesunu, spolupráce s cizími lékaři apod. Toto musí vojenští lékaři zvládnout, mají-li být schopni plnit své primární poslání, tj. poskytování zdravotní péče v ozbrojeném konfliktu a jiných mimořádných situacích.

Právě schopnost reagovat i na nevojenské ohrožení velkého množství obyvatel je jedním ze základních úkolů ozbrojených sil a na plnění takového úkolu se armáda musí připravovat, tedy cvičit stejně, jako na vojenské hrozby.

Vyslání na Slovensko bylo připraveno právě jako standardní cvičení, včetně zpracování příslušné dokumentace, předběžného a realizačního nařízení náčelníka generálního štábu a následně také ředitele SOKu (?)k ukončení tohoto cvičení. Standardně byla před zahájením cvičení v sobotu během návštěvy náčelníka generálního štábu na Slovensku podepsáno i memorandum; understanding mezi náčelníky obou zdravotních služeb.

Čili uskutečněné cvičení na území SR tuto roli splnilo, a navíc mohu uvést, že čeští vojenští lékaři v průběhu svého vyslání poskytovali lékařskou péči v celkem 91 urgentních případech. A o některých těch případech informovala média. A dovoluji si tu oznámit, že v noci z pondělí na úterý v Nitře, což bylo jedno z těch zařízení, kde čeští lékaři působili, tak Dr. Uher, vojenský lékař, zachránil jednomu slovenskému pacientovi po velice těžkém úrazu po autonehodě život.

Za účelem úpravy podmínek vyslání českých vojenských lékařů byla také se slovenskou stranou uzavřena mezivládní dohoda - česká vláda ji schválila v pátek, slovenská vláda na svém mimořádném zasedání v sobotu, kdy také vstoupila v platnost. Tato dohoda upravuje rozsah poskytované pomoci Slovenské republice při řešení nouzového stavu v oblasti zdravotní péče na Slovensku a také vzájemné povinnosti obou stran.

Podle dohody nese slovenská strana veškerou zodpovědnost za výkon činnosti českých vojenských lékařů vyslaných na území Slovenska, a dále se v ní slovenská vláda zavázala poskytovat vyslaným českým lékařům veškerou nezbytnou pomoc s výjimkou jejich platu a dopravy na Slovensko a zpět.

Tedy suma sumárum: Vyslání českých vojenských lékařů na pomoc Slovensku se uskutečnilo plně v souladu s platným právním řádem naší země a také poukázalo na naši ochotu pomoci zahraničnímu partnerovi v mimořádné situaci.

Věřím, že tímto krokem jsme dále prohloubili přirozený přátelský vztah se Slovenskem a navíc jsme i prokázali v rámci mezinárodního společenství, že jsme spolehlivými partnery, kteří pokud se na ně partner, spojenecká sousední země obrátí, že jsme v nouzi připraveni pomoci. A já si neumím představit v této situaci scénář jiný. Děkuji.

Více:
Štěch (ČSSD): Vysláním lékařů na Slovensko vláda porušila Ústavu

##PROFIL 97##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Blažek: Novela trestního zákoníku a řádu je pro modernizaci právního systému zásadní

12:06 Ministr Blažek: Novela trestního zákoníku a řádu je pro modernizaci právního systému zásadní

Předkládané novinky mají společného jmenovatele: prevenci a bezpečnost, vyšší efektivitu systému, mo…