Žatecká (ČSSD): Experimenty se zdravotnictvím nás ještě budou bolet

30.09.2012 20:02 | Zprávy

O rušení nemocnic se zatím nahlas nemluví, ale všichni víme, že už číhá za rohem. Až dojde na změny ve stávající síti nemocnic, bude důležité, jak se k ní postaví kraje.

Žatecká (ČSSD): Experimenty se zdravotnictvím nás ještě budou bolet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Zachování kvalitní a dostupné zdravotní péče tak, jak jsme na ni zvyklí, silně ovlivňují finance, které tento systém potřebuje -  na zařízení, preparáty, léčebné postupy, mzdy a další. Pod tlakem těchto nákladů se mílovými kroky blíží redukce sítě zdravotnických zařízení, kterou si pravicová vláda stanovila jako jeden z pilířů reformy zdravotnictví. A už se na ni i pilně připravuje.  

Rušení nemocnic už není strašákem, ale reálnou hrozbou. Byť dosud vláda nevymyslela nic, aby motivovala poskytovatele zdravotní péče k hospodárnosti, definovala rozsah hrazené péče, využila potenciál úspor využitím informačních technologií a definovala spravedlivé a vhodné úhrady za poskytnutou péči pro nemocnice. Nedivím se - zdravotnictví je stále velmi málo průhledné, až by se skoro zdálo, že záměrně.  Záměrně možná také chybí vůle k tomu, aby existoval spolehlivý zdroj dat pro měření kvality a výkonnosti jednotlivých zdravotnických zařízení.

 A tak až dojde na rušení nemocnic, bude to velká bitva Ministerstva zdravotnictví, VZP, krajů a poskytovatelů zdravotní péče. Troufám si předvídat, že pravicová vláda pro tento choulostivý krok zvolí cestu Příkaz bez diskuse. Bude tedy velmi záležet na tom, jak se kraje k redukci sítě postaví.

Jasně říkám, že jsme pro zachování dostupné zdravotní péče pro všechny občany kraje. Zachování páteřních nemocnic, tedy Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, považujeme za svůj zásadní úkol. Českolipská nemocnice má solidní technické vybavení, špičkové odborníky, dostatečně široké služby, možnosti dalšího rozšiřování v případě potřeby. Chápu nutnost rychlých investic do její opravy tak, aby nepadala pacientům na hlavu. Chci garantovat její zachování i pomoc s rekonstrukcí, protože je to jediná nemocnice v této části Libereckého kraje se spádem 110 tisíc obyvatel.  Rýsující se stavba heliportu v liberecké nemocnici je pro mne též signálem, že zde zůstane zachována centrová péče. Medicínská i ošetřovatelská vysoká úroveň tohoto krajského zařízení též potřebuje garance, minimálně svého dalšího rozvoje ve střednědobém horizontu.   

V kraji je ještě šest dalších nemocnic, které mají jiného vlastníka než kraj a jsou důležité a hlavně dostupné pro obyvatele horských oblastí kraje. V nadcházejících krajských volbách by měl každý volič dobře zvážit, koho pověří mimojiné i mandátem k vyjednávání o budoucnosti zdravotnictví v kraji. Zda chce mít po ruce kvalitní péči bez úhrad, nebo za ní jezdit desítky kilometrů s připravenou peněženkou.  

Budeme zdravotní péči pro občany Libereckého kraje bránit před důsledky pravicových experimentů. Ty jsou totiž jako celek velmi bolestivé i pro naprosto zdravého člověka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Romana Žatecká - profil

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

22:31 Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

Pravda i svoboda se dnes šíří jinými prostředky než v době Ferdinanda Peroutky a Karla Kryla, cestu…