Babiš premiérem, i když bude ve vazbě. Politolog nabízí hodně překvapivý výklad prezidentova výroku

10.09.2017 11:29 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Všechny demokratické politické strany dnes říkají, že s Andrejem Babišem a s hnutím ANO do vlády nikdy nepůjdou. Ale politolog Petr Sokol poukazuje na to, že s Andrejem Babišem teď čtyři roky tradiční strany vládly. „A navzdory všem problémům, které vládnutí s Andrejem Babišem přinášelo, ty čtyři roky dovládlo až do konce. Nabízí se tedy otázka, když to sociálním demokratům a lidovcům tak dlouho nevadilo, pořád ve vládě zůstávají, proč by jim to najednou mělo vadit po volbách,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol.

Babiš premiérem, i když bude ve vazbě. Politolog nabízí hodně překvapivý výklad prezidentova výroku
Foto: repro ČT
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že by Andreje Babiše jmenoval premiérem, pokud hnutí ANO vyhraje volby, i kdyby byl Babiš ve vazbě. Ale zvolením a složením poslaneckého slibu přece Babiš znovu získá poslaneckou imunitu, takže by nejspíš ve vazbě nebyl, pokud by ho ovšem nová sněmovna zase nevydala.

Pokud jde o krok prezidenta, já bych ho přeložil do češtiny: prosím, prosím, nestavte mi žádného kandidáta z ANO. Protože ten výrok nemá velký smysl, když Andrej Babiš imunitu nabude znovu, a potom může dopadnout hlasování o jeho vydání jinak než teď.

Jak vůbec hodnotíte chování poslanců za ANO při projednávání policejní žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání? Někteří tvrdili, že budou hlasovat pro vydání, většina hledala důvody, proč tentokrát – když jde o jejich lídra, zbavení imunity nepodpořit, ale nakonec se všichni kromě Babiše a Faltýnka rozhodli vůbec se hlasování neúčastnit.

Andrej Babiš zvolil ve sněmovně takovou taktiku, že na jedné straně řekl, aby ho poslanci vydali, ale členové jeho hnutí ANO se nezúčastnili hlasování, aby jim to umožnilo, že mohou dál chodit a říkat, my jsme pro vydání nehlasovali, protože je to snaha ovlivnit volby. Takže vymysleli taktiku chytré horákyně, jak to hrát na obě strany.

Nevyhnuli se tak poslanci ANO kritice, kdyby hlasovali pro vydání svých představitelů, že dělají něco jiného, než s čím vstupovali do politiky, když hlásali, že jsou pro zrušení poslanecké imunity? A kdyby naopak hlasovali proti vydání, protože tentokrát stejně neměli šanci na přehlasování většiny ve sněmovně, těžko by po volbách vysvětlovali, proč najednou hlasují proti jejich vydání, pokud by měli naději to prosadit.

Umožňuje jim to působit na nějaké potenciální politické partnery, aby jim s nevydáním pomohli. Záleží na výsledku voleb, jak se bude opakovaná žádost v nové sněmovně vyvíjet. ANO má volné ruce, protože se hlasování nezúčastnili, někteří poslanci nebyli přítomni, pár jednotlivců se zdrželo, takže jsou nějaké možnosti, jak si může Andrej Babiš pomoci se žádostí o vydání.

Nepřekvapilo vás, když víme, jakými finančními možnostmi disponuje Andrej Babiš, i jakými bezpečnostními složkami, které jsou schopné získat kompromitující materiály na kdekoho, že se mu nepodařilo zatlačit na některé poslance, ať už jedním, druhým či oběma způsoby, aby výsledek hlasování nebyl, když ne příznivý, tak alespoň ne tak jednoznačný?

Je několik týdnů před sněmovními volbami a pro poslance, kteří obhajují mandát a kteří by se k tomu propůjčili, by byla situace velmi těžká. Díky tomu se všechny strany zachovaly principiálně a až na nějaké malinké výjimky všichni hlasovali pro vydání, protože ta kauza vznikla v době, kdy Andrej Babiš ještě nebyl v politice. Myslím, že pro to, že se nepodařilo nikoho přesvědčit, aby se postavil proti, je klíčové to, že je velmi krátce před volbami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…