Budete vypadat jak hlupáci, vzkazuje profesor Krejčí kritikům Zemana kvůli Číně. Ukrajině předpovídá převrat a k sprostým slovům prezidenta říká...

04.11.2014 8:35 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ukrajina směřuje k sociálnímu Majdanu. Hrozbu eskalující krize země ve všech směrech popsal pro ParlamentniListy.cz politolog a profesor Oskar Krejčí. Vyjádřil se také k tomu, proč prezident Ruské federace Vladimir Putin v Soči žádal vytvoření spolehlivějšího světového řádu. „Mezinárodní právo je od devadesátých let zpochybněno díky Západu,“ říká Krejčí, který odmítá myšlenku hegemonistického postavení jednoho státu a hovořil o strategických chybách v dějinách USA. Politolog se také zamýšlí nad reakcemi, které způsobila návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Číně a hodnotí jeho vulgarismy v Hovorech z Lán.

Budete vypadat jak hlupáci, vzkazuje profesor Krejčí kritikům Zemana kvůli Číně. Ukrajině předpovídá převrat a k sprostým slovům prezidenta říká...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Petra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (z 28.10.), Stanislava Chernilevského, Grigorije Paska, Andreje Zubova, Václava BartuškyMartina Bursíka (+ z 6. 8. a z 23. 6.)   Karla Schwarzenberga (z 3. 10.) Miroslava Kalouska, Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,  Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové (+ z 24.10.) Karla Schwarzenberga (ze 14. 8.)Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava ŠebkaHynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešík (+ z 23.10.Džamily Stehlíkové či Michala Marka.

I pachuť vzteku vůči Kyjevu přivedla šéfy Luhanské a Doněcké lidové republiky k přehlednému nedělnímu triumfu. Kreml výsledky voleb uznal. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ale byly „fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů.“ Jako nelegitimní označila hlasování OSN, Spojené státy, Francie či Německo, podle nichž jde o jasné porušení mírové dohody z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září. „Obecně platí, že volby na Ukrajině probíhaly ve válečné situaci, což samozřejmě nejsou podmínky pro demokracii. Podstatné je, že minské úmluvy předpokládají vzájemná jednání mezi kyjevskou reprezentací a povstaleckou a ta by měla pokračovat. Obě reprezentace získaly určitý mandát od svých obyvatel a od svých přívrženců a mají proto jistou míru legitimity,“ popsal politolog Oskar Krejčí. 

Pochybnosti ovšem vyvolalo i to, že se lidé vyjadřovali za asistence ozbrojených hlídek, navzdory nesouhlasu kyjevských úřadů a seznamy oprávněných voličů neexistovaly. „Kde je řečeno, že neproběhly volby podle minských dohod, podle vyjádření některých pozorovatelů volby proběhly v těžkých podmínkách, ale vypadaly férově,“ upozornil Krejčí. Jen o týden dřív se uskutečnily volby do ukrajinského parlamentu, kde zvítězily proevpropské subjekty a s jejich uznáním Západ problém nemá. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označili ukrajinské volby za demokratické a svobodné. I když s výhradami, uznává je i Rusko. Tvrdit, že hlasování v Doněcké a Luhanské oblasti je zcela nelegitimní, není podle Krejčího přijatelné už jen s ohledem na to, že v obou případech se volby uskutečnily ve válečném stavu.    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepříjemná situace pro Fialu, kvůli Trumpovi. Biden může na poslední chvíli zdivočet

4:44 Nepříjemná situace pro Fialu, kvůli Trumpovi. Biden může na poslední chvíli zdivočet

Fialova vláda stojí před vážnou zkouškou. Svou silnou podporou Ukrajiny může být postavena do nepříj…