Jak bychom měli bez emocí vnímat chystané přejetí vojenského konvoje USA přes Česko? „Jedna věc je, že Česká republika je členem NATO, a jestli to chce aliance (není úplně jasné, zda je to věc Ameriky nebo celé aliance či jestli je v tom vůbec nějaký rozdíl), tak to těžko můžeme odmítnout,“ říká k tomu Best.
„Další věc je, zda bychom to měli dobrovolně podporovat a propagovat. Je trošku paradoxní, že komunisté v tom případě mluví skoro nejracionálněji – myslím slova Vojtěcha Filipa, který řekl, že českou politikou má být podporovat jednání, co se týče Ukrajiny, přitom teď podporujeme demonstraci síly. Zašel bych ještě kousek dál, podporujeme nejen demonstraci síly, ale je to také podpora informační války,“ uvádí.
Kdo podporuje přejezd konvoje USA ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz? Exministr Martin Bursík, europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, poslanec ČSSD Antonín Seďa či řada anketně oslovených zákonodárců
Erik Best se ptá, proč vlastně chceme dokázat sílu? „Chceme ji dokázat Rusům, anebo vlastním lidem? Jsou to přípravy vlastních občanů, aliance na potenciální válku, anebo je to varování Rusku? Nebo obojí zároveň? Tam vidím paradox, že jsme sice členy NATO, ale chceme také harašit zbraněmi jen kvůli tomu, že máme takové právo, a máme podporovat takovou politiku? Chápu, že Sobotka proti tomu nechce příliš protestovat, dokonce je s tím ztotožněn, protože to málo stojí. Někteří to podporují, někteří budou proti tomu, ale není to jako podporovat další sankce, kde budou trpět české firmy a ekonomika a tak dále,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz.
Hrozba napadení Pobaltí Ruskem je nejsilnější zbraní informační války Západu
Je potřeba se podle Erika Besta v současné situaci obávat, že by Rusko uvažovalo o napadení některého z pobaltských států (což je důvod oněch vojenských manévrů)? „Považuji to za skoro největší prvek informační války ze strany Západu. Samozřejmě Putin také vede informační válku (příkladem je film o Krymu, který teď odvysílali). Ale ta hrozba, že by Rusko napadlo členský stát NATO, je asi nejsilnější zbraň informační války ze strany Západu. Akceptuji, že je to možné, protože jsme trochu Putina podcenili, co se týče Krymu. Ale považuji za málo pravděpodobné, že by Rusko chtělo napadnout NATO. A když o tom mluvíme, hrajeme vlastně tu informační válku a součástí toho jsou i ty tři vojenské konvoje,“ míní komentátor a analytik Best.
Jinak by podle jeho slov neměly smysl plánované vojenské manévry a kvůli tomu musíme akceptovat zvýšené riziko, že budou pobaltské státy napadeny. „Zjistil jsem si přesně, že v jednom případě ten dotyčný stát má bývalého amerického občana jako prezidenta, takže je z tohoto hlediska pochopitelné, že by podporoval americkou politiku, která chce vyvolávat dojem o tom zvýšeném riziku napadení Ruskem,“ je přesvědčen.
V českém mediálním prostředí se výrazně objevují varování před ruskou propagandou a to, jací lidé v Česku propagandu Kremlu zastupují či šíří. Není ale třeba v takovém případě upozorňovat i na možnou propagandu z druhé strany? „Také mě to napadlo. Podle mě bychom měli znát předpojatost jednotlivých komentátorů. Každý ví, že já jsem Američan, a může podle toho posuzovat, že jsem pro Ameriku. Někteří si myslí, že jsem protiamerický, ale občas slyším i opak. A jestli nějaká webová stránka má peníze od ruské vlády, tak bychom to měli vědět. Zároveň ale, jestli má nějaká stránka peníze od americké či evropské strany s cílem podporovat protiruskou propagandu, tak bychom to také měli vědět,“ konstatuje Best.
Vzhledem k tomu, že jsme součástí Západu, je tu větší tendence poukazovat na tu ruskou stránku, protože ta je jakoby škodlivější. Ale myslím si, že je stejně tak fér říci, že nějaký komentátor pracuje pro americkou vládu nebo dostával peníze od americké vlády. Je to logické, protože čtenáři chtějí vědět, odkud pochází peníze, na základě čeho ten novinář nebo komentátor píše. Každý musí nějakým způsobem vydělávat a často právě (i v Americe) není jasné, odkud ten finanční zdroj vede,“ upozorňuje novinář.
Závěrem zanalyzoval pro ParlamentníListy.cz Erik Best také výsledky nedávného sjezdu ČSSD a výraznou podporu, kterou získal Bohuslav Sobotka i díky tomu, že mu delegáti kompletně zvolili celé vedení strany dle jeho přání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka