Expert se vysmál „majdanové turistice" západních politiků. A ukázal na jeden velký omyl

10.03.2014 17:16 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Na jedné straně stojí stejně jako ve světě, tak i u nás, část lidí na straně Ukrajinců, kteří chtěli na Majdanu vybojovat svobodu a bližší nakročení k Evropské unii. Tato skupina mluví pak též o tom, že dochází na Krymu k okupaci ruských vojáků. Ta druhá část lidí však poukazuje na to, že někteří lidé na Majdanu byli radikálové, z nichž hrozí nebezpečí. A vstup ruských vojáků na Krym chápou…

Expert se vysmál „majdanové turistice" západních politiků. A ukázal na jeden velký omyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest Za vaši i naši svobodu-Ne ruské okupaci Ukrajiny

ParlamentníListy.cz se proto obrátily na Ústav mezinárodních vztahů v Praze, aby pomohl rozklíčovat některé momenty, které se často objevují v těchto souvislostech například na sociálních sítích i v textech řady autorů – zástupců obou výše zmiňovaných úhlů názorů. Objevují se totiž i z řad politiků. Dost často navíc kritika míří k médiím, která jsou podezírána z malé objektivity.

„Nemohu soudit, jestli je informovanost občanů dostatečná. Moje informovanost je dostatečná, ale já nejsem běžným občanem - situaci sleduji, protože se o ni zajímám profesně,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Vít Beneš, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Praha. Dodal pak, že však primárně sleduje víc zahraniční média, spíše než ta česká.

Dostupnost informací? Dostatečná, ale nesmíme vycházet z hospodských povídaček

„Zajímá mě hlavně to, jak je konflikt vnímán a (des)interpretován v tamních médiích a jak jej vnímají relevantní aktéři. Sociální sítě a blogy nesleduji. Jestli jsou tedy dle mého občané dostatečně informováni? Dostupnost informací je dostatečná a záleží na každém z nás, jestli si je umí vyhledat a jestli bude sledovat kvalitní zpravodajský kanál nebo jestli bude vycházet z hospodských povídaček – tj. i například ze sociálních médií,“ řekl dále Vít Beneš, který se specializuje mimo jiné na teorii mezinárodních vztahů a evropskou dimenzi zahraniční politiky ČR.

To, jak se o ukrajinské krizi u nás informuje, ho prý nepřekvapilo. Ovšem co ho zaskočilo, jak přiznal, byly některé faktory krize samotné.

„Třeba míra vnitřní nestability a slabost centrální vlády. Překvapilo mě, jak snadno si jednotlivé regiony - na východě, ale i na západě země - berou jako rukojmí teritoriální integritu země. Pokud se jim nelíbí centrální vláda, regiony poměrně rychle ‚vypovídají poslušnost‘ a přebírají moc. To platí i pro západní Ukrajinu. Pokud by se Janukovyč udržel u moci, potýkali bychom se se separatistickými tendencemi západoukrajinských regionů,“ domnívá se Beneš a pokračuje dalšími varovnými prvky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…