Generál Šedivý pro PL: Migranti nedostanou všechno, co jim namalovali, a bude zle. Ti, kteří jdou za lepším? Pokud nepracovali doma, nebudou pracovat ani u nás

27.10.2015 7:05 | Zprávy

„Evropská unie dlouhodobě selhává. Řeší věci méně podstatné a o těch nejpodstatnějších se nebaví. Že zaspala ukazuje, že tady není něco v pořádku ve vedení Evropské unie,“ domnívá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut.

Generál Šedivý pro PL: Migranti nedostanou všechno, co jim namalovali, a bude zle. Ti, kteří jdou za lepším? Pokud nepracovali doma, nebudou pracovat ani u nás
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Podle analýzy, kterou mají k dispozici německé zpravodajské a bezpečnostní služby a jejíž výňatky publikoval Welt am Sontag, Německo nemůže zvládnout tak velké množství přistěhovalců v tak krátkém čase. A periodikum cituje bezpečnostního úředníka, který říká, že vysoký příliv lidí z jiných částí světa povede k nestabilitě. „Vyrábíme prostřednictvím této přistěhovalecké politiky extremisty, obce se radikalizují, uvidíme odklon mnoha lidí od ústavnosti.“ Je možné podle vás, že toto hrozí Německu?

Podle expertů, kteří nepodléhají emocím a snaží se způsobem nezaujatým a odborným sledovat nejen reálnou situaci, ale i dlouhodobé trendy, které v Německu existují, toto nebezpečí skutečně existuje. A to ze tří stran. Pravicoví a levicoví radikálové, což je vnitřní konflikt. Pak je tam ale i nebezpečí radikalizace lidí do Německa přicházejících. Nedostávají vše tak, jak si představovali, není vše růžově namalováno, realita je úplně jiná. Lidé s tímto pocitem se budou postupně radikalizovat. Postupy známe z příkladů Francie, Velké Británie, Dánska, Holandska. Tyto trendy jsou evidentní. Neuváženost, kterou prokázalo vedení nejen Německa, ale celá Evropská unie, živelnost, se kterou se setkáváme, a neschopnost věci racionálně vyhodnocovat, může vést k tomu, že tato situace nastane. Teď je zase další vypálená ubytovna – to jsou signály, že lidé sahají už k násilnostem. A zároveň jsou násilnosti mezi jednotlivými etniky uprchlíků, které zažívají v uprchlických táborech. Ukazuje to, že je třeba velmi rychle tuto vlnu zpomalit. Začít pracovat na hranicích Evropské unie, tam provádět rychlou selekci lidí, kdo má právo vstoupit do EU, a kdo ne. Aby se mohl celý proces řídit. Pokud ne, může nastat, co je řečeno v té analýze, kterou je ale potřeba ještě ověřit. Trendy na to však ukazují. Musí s tím Němci něco dělat. Odpor proti tomu obrovskému množství migrantů jde napříč spolkovými zeměmi. Varovné signály jdou nejen z Bavorska. Svědčí o tom i pokles popularity kancléřky Merkelové podle posledních průzkumů. V té společnosti se něco děje; a pokud nebudou Němci včas reagovat, může to znamenat fatální důsledky. Nemusí to být otázka čtrnácti dnů, ale během několika let se to může stát.

Desetibodový program navrhl bývalý německý státní tajemník na ministerstvu vnitra August Hanning. Podle něj je nejdůležitějším opatřením uzavřít hranice. Rovněž vyzval k přísnému uplatňování národního a mezinárodního práva, okamžitému odmítání všech, kteří vstupují do Německa z bezpečné země, kteří vstoupí do Německa v rozporu s právními předpisy, omezení sjednocování rodin nebo okamžitou výstavbu ubytovacích zařízení nejen v Německu, ale i na Blízkém východě, na kterém se budou podílet přistěhovalci a kam budou následně repatriováni. Od německé vlády žádá okamžité prohlášení, že Německo nemůže přijmout další přistěhovalce... Myslíte, že některé body budou vbrzku realizovány?

Například Maďarsko a Česká republika tohle říkají a dělají. A jsou za to silně kritizovány. Dnes Němci po té euforii, která byla poznamenána určitými nelogičnostmi, se k tomu propracovávají také. Ano, to je to, co se musí odehrát. Musí se skutečně začít celý proces řídit. Musíme se postarat o lidi, kteří mají právo do Evropy vstoupit. Ti, kteří sem nemají právo vstoupit, třeba z těch bezpečných států, jdou jenom za lepším živobytím a nestarají se o své vlastní země, tak to je špatné. Pokud nepracovali doma, nebudou pracovat ani u nás. Z tohoto pohledu se tato situace musí nazírat.

Jak vidíte situaci na Balkáně a pomoc EU těmto zemím, stačí třeba poslat Slovinsku na pomoc policisty? Není to málo?

To není systémové řešení. Tím je například desetibodový plán Augusta Hanninga, o kterém jsme mluvili. Poslat tam policisty nemá žádný významný smysl. Ano, ulehčí se slovinské státní správě. Bude rychlejší odbavení. Ale je to jenom okamžitá reakce na něco. Evropská unie dlouhodobě selhává v těch hlavních zásadách. Baví se o věcech, které jsou méně podstatné, a o těch nejpodstatnějších se nebaví. Že zaspala Evropa a její vedení v Bruselu a vůbec nevyhodnotilo signály, které přicházely už delší dobu,ukazuje, že tady není něco v pořádku ve vedení Evropské unie. Místo toho, aby ti lidé řešili systém, tak pošlou nějakých čtyři sta policistů. Což je zásadní problém. Přeci se musí zajistit, aby se na hranicích Evropské unie vytvořila taková opatření, která zabrání tomu, aby sem tato vlna takovým způsobem vnikala. Není to o tom, že se zastaví zákonná migrace. Například na Ukrajině čekají lidé měsíce na pracovní vízum a je jim bráněno, aby sem vstoupili. A tady se sem žene dav tisíců lidí bez absolutní kontroly. Jaký smysl má potom schengenský prostor? Chci upozornit ještě na jednu věc v oblasti Balkánu. Jak se zvyšuje napětí mezi jednotlivými státy. Jaké jsou problémy mezi Srbskem a Chorvatskem, Chorvatskem a Slovinskem. To jsou věci, které musí Evropská unie vnímat. Protože jakmile se tam znova dostanou tyto státy do nějakých zbytečných rozporů, jejich křehké vztahy kvůli válce na začátku devadesátých let budou významně narušeny a pozastaven proces vzájemného usmiřování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

8:46 „Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

Tajná analýza? Politický lobbistický spolek Evropské hodnoty, který byl v minulosti napojen na peněz…