Hulváte. Zeman vyhrál nad ČT. Zdeněk Zbořil se vypořádal s tím, kdo urazil Zemana. Jízlivě si podal KSČM, ale i TOP 09

19.09.2016 6:51 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Hulvátský útok Jakuba Patočky na prezidenta Miloše Zemana je zřejmě typický pro celou jednu generaci členů ČSSD. Zdeněk Zbořil připomíná, že i jejich stranický šéf a zároveň předseda vlády častuje svého vicepremiéra výrazy jako zločinec a nácek. Politolog se při zamyšlení nad zákonem zaměřeným vůči Andreji Babišovi zamýšlí nad tím, komu a co příště zákonodárci ještě zakážou. Nynější situace v Sýrii po spojeneckém náletu mu připomíná obraz evropské třicetileté války, kdy už nikdo neví, koho a v čím zájmu zabíjí.

Hulváte. Zeman vyhrál nad ČT. Zdeněk Zbořil se vypořádal s tím, kdo urazil Zemana. Jízlivě si podal KSČM, ale i TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Značnou pozornost vyvolal rozhovor, který pro britský deník Guardian poskytl prezident Miloš Zeman. Mimo jiné v něm poukázal na důvody, které drží Českou republiku v Evropské unii. „Peníze, peníze, peníze. Nejsme v evropském rozpočtu čistými plátci. Dostáváme obrovské dotace,“ uvedl Miloš Zeman s tím, že to ale není případ britského národa, a proto chápe Brexit. Český prezident vyslovil také přesvědčení, že Evropská unie po odchodu Velké Británie nevydrží, pokud neumožní odchod dalších států, nebo nepodstoupí radikální reformu a změny na vedoucích postech. „Nic nového, jen pan prezident přidal pro britské čtenáře svůj názor na Brexit. Možná to bude v Británii někoho vzrušovat, ale u nás si to s výjimkou ostřílené party okolo Evropských hodnot myslí každý druhý,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Poukazuje na to, že o „radikální reformě“ a „změnách na vedoucích postech“ píší na našem serveru různí komentátoři a hlavně přispěvatelé do diskusí už skoro dva roky. „V Bruselu se takovým hlasům nenaslouchá, a pokud ano, dávají se peníze z fondů Evropské unie na jejich hanobení. V poslední době se dokonce hovoří v Evropské komisi i v Evropském parlamentu i o potrestání takto nevěřících. Tak čemu bychom se divili? Přece, dokud budou bruselští mocipáni a mocidámy a jejich nohsledi přisáti na finanční eurovody, nic se jim nemůže stát. Jen budou shánět, jak říká lidová moudrost, stále větší ‚hrábě na peníze‘. A když už to nepůjde jinak, zaplatí si nějakého nadávajícího hulváta,“ myslí si politický analytik.

Sobotkův soused Patočka hází špínu na prezidenta

Právě do takové role se obsadil levicový aktivista, šéfredaktor Deníku Referendum a prominentní člen ČSSD Jakub Patočka, když se ve svém textu také pro Guardian nevybíravě pustil do prezidenta Miloše Zemana. Konstatoval například, že Nigel Farage je v porovnání s českým prezidentem vlastně milý chlapík. Prý každý, kdo četl výše zmíněné interview, musí uznat, že Zeman je mimořádně odporný člověk. „Jak si, proboha, mohl český národ po pětadvaceti letech své svobody, kdy veřejnému prostoru dominoval populární Václav Havel, zvolit takového pitomce?“ postěžoval si zakladatel Hnutí DUHA, bývalý člen správní rady Nadace Michaela Kocába, expředseda Strany zelených a konečně od roku 2013 člen ČSSD Jakub Patočka.

„Přece si nebudeme s panem Patočkou vysvětlovat, kdo je větší ‚pitomec a odporný člověk‘. Stačí jeho slova jen publikovat a nechť se čtenář rozhodne, zda bude hlasovat pro Zemana, nebo pro Patočku. Navíc tato slova jsou zřejmě typická pro celou jednu generaci členů ČSSD, která je sice neříká nahlas, ale i jim sem tam nějaké podobně urážlivé slovo ulétne. Předseda vlády mluví o svém místopředsedovi jako o zločinci, který nerespektuje zákony a je to ‚nácek‘. Pan Patočka žije s panem Sobotkou ve stejném domě, jen o několik pater níž. Tak proč by i on nehodil nějakou špínu třeba na prezidenta? Když se navíc nemusí ničeho obávat. Snad jen kdyby zaujal pozornost temperamentnějších Maďarů nebo Slováků a někdo si tam na něho vzpomněl, mohl by mu podobným způsobem (a možná že nikoli jen verbálně) vysvětlit, jak se věci mají,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Zeman ve formě byl nad síly tazatelů z České televize

Prezident Miloš Zeman dal o sobě v uplynulém týdnu vědět nejen rozhovorem pro britský deník, ale také při setkávání s občany během návštěvy v Pardubickém kraji nebo rozhovorem, který poskytl České televizi. Ve svých vyjádřeních zopakoval svůj dlouhodobý názor, že jít k volbám by mělo být ze zákona povinné. Zkritizoval rovněž politiky, že kampaň před krajskými volbami vlastně zahájili až v těchto dnech. Kdyby prý nebyli líní, vedli by kampaň už během prázdnin. I když se takřka nepouštěl do hodnocení politických stran, neodpustil si poznámku na adresu TOP 09, která dle jeho mínění nemůže uspět s negativním programem. „TOP 09 jenom nadává na Babiše nebo na mě,“ shrnul prezident stručně počínání opoziční strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…