Po více než šestnácti hodinách jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidenty Ruska, Ukrajiny a Francie Vladimirem Putinem, Petrem Porošenkem a Françoisem Hollandem se v běloruském Minsku podařilo vyjednat dohodu o příměří, které začne platit o půlnoci 14. února. Dále byl ujednán průběh demarkační linie a ústavní reforma, která zajistí práva obyvatel Donbasu. Z minského summitu vzešly dva podepsané dokumenty. První obsahuje prohlášení zmíněných čtyř státníků, druhý, který podepsali i vůdci proruských separatistů, se týká komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi.
„Dlouhé jednání svědčí o tom, že dosažení kompromisu bylo nesmírně obtížné, ale rozejít se nemohli dříve, než toho kompromisu dosáhnou. Je třeba říct, že to byla mimořádná ukázka elegantní, důsledné, poctivé summitové diplomacie. Je třeba smeknout před všemi účastníky, před jejich fyzickým výkonem i před tím, že spory mezi sebou nevzdali a našli kompromis, protože byli přesvědčeni, že se musí dohodnout. Situace kolem Ukrajiny je nesmírně složitá a Evropská unie se dostávala do pasti. Ten, kdo by musel platit, by bylo Německo. Také bylo tím, kdo inicioval schůzku. Podle mého názoru, když Angela Merkelová situaci dlouhodobě zanedbala, nyní napravila, co se dalo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Oskar Krejčí.
Rusko si chce ponechat kontrolou státní hranice otevřená zadní vrátka
„Z těch bodů uzavřených dohod pokládám za kruciální ten, který pojednává o kontrole nad státní hranicí státu Ukrajina. Říkám to takhle obřadně, abych zdůraznil, že kontrolu nad hranicí suverénního státu nehodlá vrátit tomuto státu sousední stát Rusko a trvá na tom, že kontrola ukrajinské hranice je pro něj nejdůležitějším bodem. Proč? Protože tento bod přijde na řadu až po splnění všech ostatních. Až poté, co se budou konat místní volby, bude provedená ústavní reforma, tak teprve na konci roku 2015 po uskutečnění všech těchto bodů dojde k předání kontroly nad státní hranicí, pokud k ní vůbec dojde,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz publicista a politický komentátor Jefim Fištejn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník