Končí naše nadvláda nad světem. Američané sepsali výbušné hodnocení budoucnosti Země

12.01.2017 11:45 | Zprávy

Zpráva Národní rady pro rozvědku (USA) se věnuje globálním trendům a budoucnosti světa do roku 2030. Celá zpráva má více než 230 stran a věnuje se do detailů jednotlivým trendům a výhledům. Podívali jsme se na její obsah a vybrali to nejdůležitější. Obsáhlý dokument pro ParlamentníListy.cz pročetla Veronika Sušová-Salminen.

Končí naše nadvláda nad světem. Američané sepsali výbušné hodnocení budoucnosti Země
Foto: pixabay.com
Popisek: Globalizace - ilustrační foto

Celkově zpráva otevřeně připouští konec americké nadvlády ve světě, která charakterizovala svět po konci studené války, mluví otevřeně o nárůstu konfliktů, větší hrozbě terorismu a o krizi mezinárodního systému, který směřuje k multilateralismu. Zpráva předpovídá vzestup populismu a nacionalismu a vidí v Rusku a Číně dva hlavní vyzyvatele Západu.

Současnost podle zprávy charakterizuje paradox. Na jednu stranu bylo možné sledovat pokrok posledních desetiletí, který propojil lidi, dal větší možnosti jednotlivcům, skupinám i státům a pomohl jedné miliardě lidí z chudoby. Na druhou stranu jsou patrné šoky – v podobně arabského jara, globální finanční krize roku 2008 a globálního nástupu populistické, protiestablishmentové politiky. V budoucích pěti letech, jak zpráva píše, čeká svět narůstání napětí mezi zeměmi. Globální růst v hospodářství bude jen pomalý a celkově naroste složitost problémů ve světě.

Konec americké nadvlády

Vznikající světový pořádek bude uzavírat éru americké nadvlády, která nastala po ukončení studené války. Větší počet států a organizací i mocných jednotlivců bude utvářet budoucí geopolitiku. Tento vývoj přinese změnu v mezinárodních pravidlech a také krizi spolupráce, která bude napomáhat nové debatě o odpovídající roli vlády v otázkách, jako je prostředí, náboženství, bezpečnost, práva jednotlivců a také hospodářství.

Snahy o to najít řád ve zdánlivém chaosu mohou vést ke konci demokracie a k nástupu autoritářství. I když je materiální bohatství důležité pro geopolitiku a moc států, úspěšnými státy budou ty, které budou mít sítě spolupráce, vztahy a informace k tomu, aby mohly spolupracovat a také soutěžit, podtrhuje zpráva.

V následujících letech poroste hrozba terorismu, který bude postavený na rostoucím významu malých skupin, na nových technologiích, myšlenkách a vztazích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…