Kultivovaný Halík na Hradě by byl pro mnohé úleva. Odborníci tipují

14.12.2011 23:06 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Série útoků ze strany vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka na osobu profesora sociologie Tomáše Halíka vyvolala u komentátorů otázku, zda by se Halík neměl ucházet o prezidentské křeslo po vypršení mandátu Václava Klause. Politologové Halíkovy šance v zásadě neztrhávají, připomínají ale, že česká společnost je dosti antiklerikalistická.

Kultivovaný Halík na Hradě by byl pro mnohé úleva. Odborníci tipují
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík

Komentátor MF DNES Karel Škarabal připouští sice, že Halíkova kandidatura není příliš pravděpodobná, ale na druhou stranu se snaží dokázat, že by české společnosti Halíkovo vítězství jen prospělo. Sociolog by nás prý dokázal lépe připravit na časy krize a snad by přispěl i k obnovení důvěry občanů v tento stát.

„V době, kdy lidé nevěří v politiku ani politikům, by silná duchovní autorita z nepolitického prostředí mohla pomoci k obnovení základní důvěry v systém státu a v demokratické právní zřízení,“ věří Škrabal. K této úvaze přivedly komentátora verbální přestřelky mezi přívrženci Václava Klause a Václava Havla, které už patří k české politice asi jako k velbloudovi hrby. V té poslední byl bývalý externí Havlův poradce napaden Hájkem kvůli pravosti kněžství.

Sledujeme téma Přímá volba prezidenta
Sledujeme téma Hájek versus Halík

Kolem Klause jsou sešikovány kontorverzní osoby

Politolog Karel B. Müller z VŠE ocenil, jakým způsobem čelí Halík mediálním útokům.“ Považuji za šokující, že tyto útoky vycházejí z okruhu osob kolem současného prezidenta, avšak na to, že kolem Klause jsou sešikovány také kontroverzní osoby, jsme si již bohužel zvykli. Musím říci, že v této věci jistě nejsem nestranný. Osobně se domnívám, že posílení pošramocené reputace ČR by zvolení někoho typu Tomáše Halíka prospělo a myslím, že množství našich občanů i mezinárodních partnerů by takový výsledek volby přinesl značnou úlevu,“ míní Müller . Přestože je politolog odpůrcem přímé volby, která s největší pravděpodobností poslouží k výběru příštího prezidenta , nepochybuje o tom, že se Halík těší mezi střední třídou v ČR popularitě vysoké a byl by prý velmi konkurenceschopný kandidát.



„Vnímání prezidentské funkce v ČR se orientuje na hodnoty nadstranickosti, rozvahy, vysokého morálního kréda, vzdělanosti, empatie. Vitalita takové vnímání je doložena i tím, že ani Václav Klaus nedokázal tento stereotyp významněji narušit. Dokázal ho však velmi umně využít ve svůj prospěch,“ míní Müller.

Vybírat jako senátory

Místo členů parlamentu by kandidáta mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým se dnes volí senátoři, tedy dvoukolově. Kandidáta na prezidenta by mohla podle novely navrhnout petice alespoň 50.000 občanů starších 18 let, nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů. Přímou volbu hlavy státu by vyhlašoval předseda Senátu. Vyhlásit by ji měl nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …