Nejméně nápadně si z parlamentních stran v uplynulých hektických týdnech počínala KSČM. Až se mohlo zdát, že jde o záměr působit na voliče jako umírněný politický subjekt nezúčastňující se žádných sporů. „Určitě si myslí, že jim tenhle postoj může pomoci. Vyjde ale jen tehdy, pokud budou předčasné volby v brzkém termínu a budou tak moci počítat s protestními hlasy od jiných politických stran. S přibývajícím časem by jim je totiž mohly sebrat nové politické strany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Podle politického analytika a publicisty Štěpána Kotrby lze za nenápadností komunistů hledat i to, že neměli a nemají problém ani s prezidentem Milošem Zemanem, ani s Rusnokovými ministry. „Racionálně vyhodnotili program vlády i jeho časový rámec a zjistitli, že jakákoliv vláda je lepší než Kalousek s Nečasem,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Štěpán Kotrba.
KSČM nemusí řešit sobotkovskou obojakost ani špidlovský antikomunismus
Vidí ale i další důvody. „Nemusejí řešit sobotkovskou obojakost, špidlovský antikomunismus ani strašení slučovacími sjezdy jako ČSSD. Voliči KSČM masově volili Zemana a v SPOZ je řada konzervativních levicově orientovaných bývalých členů KSČ, takže i kdyby předseda KSČM měl tendenci Zemanem jmenovanou vládu odmítnout, bylo by to asi to poslední, co by udělal. Nazvěme postoj KSČM klidnou sílou,“ doporučuje Štěpán Kotrba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník