Lidé mají držet hubu a sloužit. Zdeněk Zbořil skloňuje konec demokracie a naznačuje: Chystá se nám nová vláda

12.09.2016 7:21 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za trapnou a uboze sehranou komedii považuje Zdeněk Zbořil dění kolem zpráv o nasazení odposlechů. Cílem zřejmě má být rozpad koaliční vlády a vznik nové koalice, sice pod vedením vybledlé ČSSD, ale s barvami černou a tmavě modrou. V souvislosti s výročím 11. září připomíná, že boj proti terorismu jsou tři slova, která zničila demokracii nejen v Americe. Politolog se nediví Rakušanům, že se baví o dalším možném zneužití blížícího se opakování druhého kola prezidentské volby.

Lidé mají držet hubu a sloužit. Zdeněk Zbořil skloňuje konec demokracie a naznačuje: Chystá se nám nová vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pocitem vlastní důležitosti se příliš nechal unést Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn. Vzal si na mušku politiky z různých koutů světa včetně českého prezidenta Miloše Zemana, kterého označil za demagoga, populistu a politického fantastu. Spolu s nizozemským politikem Geertem Wildersem, republikánským kandidátem na prezidenta USA Donaldem Trumpem či slovenským premiérem Robertem Ficem prý mají společné rysy jako Islámský stát. „Co má Wilders společného s Trumpem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem, Zemanem, rakouským kandidátem na prezidenta Norbertem Hoferem, Le Penovou, představitelem britských nacionalistů Nigelem Faragem, to má také společného s DAIŠ,“ prohlásil při pondělním projevu na konferenci v Haagu. „Musím pro ně být noční můra, jsem globální hlas lidských práv volený všemi vládami a nyní i kritik všech vlád,“ pochválil se.

„I pro mne je pan Zaíd Husajn noční můrou. Jak se může člověk s takovými názory prokoktat až na komisaře OSN? Uznávám, že jeho cesta z Jordánského království přes několik etnicky nejasných stáží je pro něho atraktivní. Ale kde bere odvahu hodnotit a v dnešní atmosféře i soudit politiky různých zemí, kteří jakkoli nám mohou být nesympatičtí, byli zvoleni – na rozdíl od nějakého ‚komisaře‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil. „I J. V. Stalin byl komisař a na jeho rychlé soudy nejsou dnes ani v Ruské federaci hrdí. Neptejme se, jak je možné, že je tento muž ‚komisařem‘, ale ptejme se těch, kteří se hlásí k odpovědnosti za zahraniční politiku ČR, jak budou reagovat. Třeba by pan Zaíd Husajn mohl být umístěn na nějaký sankční seznam společně se svými nadkomisaři. Je to v posledních letech taková mezinárodně politická móda,“ míní politolog.

Krym nelze vrátit Ukrajině, uznávají světoví politici

Do jiných vod zamířili se svými dotazy čtenáři, jimž prostřednictvím ParlamentníchListů.cz prezident Miloš Zeman odpovídal. Po čase se objevila otázka týkající se anexe Krymu. Čtenář prezidenta obvinil ze lži, protože používá slovo anexe, a přitom podle něho šlo pouze o vrácení dříve ukradeného území. „Anexe znamená porušení mezinárodních dohod a je nesporné, že byly porušeny dohody, které zajišťovaly územní integritu Ukrajiny. Na druhé straně s vámi souhlasím, že Chruščov udělal neodpustitelnou hloupost a dnes už světoví politici uznávají, že Krym nelze vrátit zpátky Ukrajině,“ reagovala hlava státu. Tím na sebe ale přivolal obvinění věčných kritiků, že právě tohle Kreml chce, aby říkal, že Krym už nelze vrátit, takže je loutkou Moskvy.

Další ze čtenářů se prezidenta zeptal, co říká tomu, že ho publicista Jandourek obvinil v rozhovoru pro DVTV ze lži. „Nevím o žádné vědomé nepravdě neboli lži; a kdybych to věděl, styděl bych se sám před sebou. Na druhé straně připouštím, že jsem se někdy mohl mýlit; jako každý člověk. Jan Jandourek je poněkud frustrovaný kněz, který dnes píše už pouze do Svobodného fóra, což je nezajímavý internetový server vedený zkrachovalým bývalým šéfredaktorem Blesku a zkrachovalým bývalým šéfredaktorem časopisu Reflex. Stejně tak DVTV je reprezentována Veselovským a Drtinovou, kteří skončili ve veřejnoprávní televizi, takže nevidím důvod, abych se každou informační stokou zabýval,“ sdělil ostře prezident Zeman.

Na DVTV jde o monotematickou kritiku prezidenta republiky

Jiný tazatel se zajímal o možnosti, jak se vypořádat s těmi, kteří urážejí hlavu státu. Jako příklad uvedl neustálé výpady aktivisty Jakuba Jandy na Zemanovu adresu. „Jsou lidé, s nimiž můžete diskutovat, a to s úctou, i když nesouhlasíte s jejich názory. Jsou lidé, kterými pohrdáte natolik, že o diskuzi s nimi nestojíte. Jakub Janda patří evidentně do druhé skupiny,“ neváhal s odpovědí prezident. „Pokud jde o ‚anexi‘ nebo o zpochybňování ‚práva na sebeurčení až do odtržení‘ obyvatel Krymu, kterým bylo zakázáno používání rodného (do doby referenda nezakázaného) ruského jazyka, prezident Zeman odpovídal jako reprezentant zahraniční politiky země, která není plně suverénní,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

17:27 Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

Velká očekávání i změny přicházejí s návratem Donalda Trumpa i podle elitní české diplomatky a někde…