Nová éra je tu. Konec válčení a barevných revolucí. Profesor Oskar Krejčí nevěřil, ale dnes už vidí, co vše si Donald Trump uvědomil a co teď bude

13.12.2016 19:06 | Zprávy

ROZHOVOR Začíná nová doba. Na klíčovou pozici se dostal člověk, který by mohl prezentovat jiné pojetí bezpečnosti, než představovali jeho předchůdci. „Tohle není kompromis, ale jasný signál, jak si Trump představuje mezinárodní vztahy,“ hodnotí obsazení pozice ministra zahraničí USA Rexem Tillersonem politolog profesor Oskar Krejčí. „To není žádný zakuklený komunista. Je představitelem modernějšího pojetí mezinárodních vztahů,“ říká na adresu ropného magnáta Krejčí. Zároveň upozorňuje: „Dohoda Washington – Moskva, která nebere v úvahu zájmy Číny, je nepřijatelná, protože spadneme z deště pod okap.“

Nová éra je tu. Konec válčení a barevných revolucí. Profesor Oskar Krejčí nevěřil, ale dnes už vidí, co vše si Donald Trump uvědomil a co teď bude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Šéfem diplomacie se stane generální ředitel energetické společnosti ExxonMobil Rex Tillerson. Dnes to sdělil budoucí americký prezident Donald Trump, který už dříve označil Tillersona za „hráče světové úrovně“ a údajně si pochvaluje také ideovou blízkost. O čem to svědčí?

Když informace začala koncem minulého týdne prosakovat, nevěřil jsem jí. Proč? Tohle rozhodně není kompromis, ale jasný signál, jak si Trump představuje mezinárodní vztahy. Ve zdůvodnění píše, že má Tillerson geopolitické zkušenosti, ale jsou to geoekonomické zkušenosti. Je představitelem manažerské vrstvy, která podniká po celém světě, a dosáhl neuvěřitelných věcí. Je nositelem ruského vyznamenání přátelství, které dostal od Putina v roce 2013. To je vyznamenání, jež obdrželi i český europoslanec Jiří Maštálka, polský režisér Wajda nebo Oscar Niemeyer z Brazílie. Možná je to zvláštní společnost, ale aby byl jmenován ministrem zahraničí člověk, který toto vyznamenání dostal, je překvapením i pro mě. Samozřejmě je důležité, za co ho dostal. Mimochodem, dohoda, kterou udělal v jedenáctém roce o společných aktivitách v souvislosti s arktickými zdroji, byla za 300 miliard dolarů. Průběh samozřejmě zastavily sankce. Rex Tillerson je jednoznačně proti ruským sankcím, a to ne z politických důvodů, ale protože je podnikatel.

A co by to pro nás mohlo znamenat? Na jednu z klíčových pozic se dostal člověk, který by mohl prezentovat jiné pojetí bezpečnosti než to, co představovali jeho předchůdci. Orientace na vojenské řešení problémů a barevné revoluce je v rozporu s jeho životní zkušeností. Mohl by být člověkem, který jedná způsobem: bezpečnost založená na vzájemné závislosti. Všichni potřebujeme růst, vyléčit si své neduhy a k tomu potřebujeme spolupracovat. Samozřejmě rušivé elementy, jako jsou Islámský stát, je třeba vymazat, ale proč se proboha má hádat Rusko se Spojenými státy? Pro to neexistuje racionální důvod kromě toho, že na tom pár lidí vydělává kariérou a byznysem. Pro normálního podnikatele je to velice drahé a velice nebezpečné. Hádat se s Ruskem je velmi špatný podnikatelský záměr, když s ním můžeme vést kšeft. Samozřejmě v rámci daného obchodu se s ním budeme hádat o co největší zisk, ale není nutné kvůli tomu harašit zbraněmi. Když budeme harašit zbraněmi, kšeft pokazíme a všichni na tom proděláme.

Padala různá jména. Vidíte i další důvody, proč právě Tillerson?

Kdybych měl říct, co je v pozadí, pravděpodobně si Trump myslí, že situace USA není dobrá a vyhodnocuje potřebu udělat Ameriku velkou jako nutnost změnit zásadně politiku, protože jinak se bude stávat Amerika čím dál menší.
Samozřejmě se povede spousta řečí o tom, že je ruský člověk, ale není. Není to ruský člověk, je člověk, který potřebuje vyléčit Ameriku a evidentně pochopil, že způsob vládnutí, který reprezentovali prezidenti po skončení druhé světové války, není pro Ameriku dobrý. Velmi dobře ví, že není důvod hádat se s Ruskem, když se můžeme dohodnout na společném zájmu.
Ve Washingtonu běží kampaň o ruském ovlivňování voleb. Technicky si to nedovedu příliš představit, ale podstatné je, jaké jsou důkazy o tom, že vládní ruští hackeři napadli databanky Hillary Clintonové? Žádné nejsou. Kdyby je měli, tak je zveřejní. A pak, co bylo například obsahem e-mailů? To jsou podstatné věci. Je to stejná situace jako v Česku, když se místo řešení důvodu prohraných voleb mění ministři. Novinářům se předhodí jiné téma. Není vnímána podstata problému. Kolikrát musí ČSSD prohrát volby, aby pochopila, že se nějak musí vypořádat se svým vedením? To samé je v Americe. Baví se o tom, že nějací hackeři nabourali servery…Samozřejmě že někdo servery naboural, ale co tam našel? A že to dělali kremelští hoši? Mohli to být lidé z Ruska, ale podstatný je důkaz. Kdyby to bylo čisté, nikdo se tím netrápí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…