„Toto hnutí je nepochybně xenofobní a nebezpečné tím, jak propaguje politický populismus. Obecné referendum bez výjimek je absurdita, která má ke švýcarskému modelu přímé demokracie asi tak daleko jako Alpy ke šluknovským kopečkům,“ řekl o hnutí Úsvit Tomio Okamury v rozhovoru pro Právo známý politolog Jiří Přibáň.
A také politolog Jan Kubáček varuje před obecným referendem bez omezení i před zavedením principu odvolatelnosti politiků. „V momentě, kdy tento princip zavedete, vytvoříte z politického řemesla, které už má dnes v Čechách problém se zodpovědností, totálně nezodpovědné povolání, které bude postavené jen na honu po preferencích. Celý volební systém by byl paralyzovaný a nefunkční, protože politici by nebyli ochotni udělat žádné zodpovědné a případně nepopulární rozhodnutí, jelikož jim bude permanentně hrozit odvolání,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček. Vedlo by to prý k hitparádě populismu, které by se podobalo hledání pověstného Zlatého slavíka.
Odstrašujícím příkladem je Kalifornie
Politický analytik Jan Kubáček poukazuje na příklad nejzadluženějšího státu na světě - amerického státu Kalifornie, kde se princip odvolatelnosti politiků používá. „V Kalifornii to vypadá tak, že byla už několikrát totálně před krachem a bankrotem, kolabují státem poskytované služby, ale žádný politik si nedovolí jakkoli sáhnout na nějaké omezení, na otázku daní, finančního chování státu, protože v tu chvíli se mu v zádech objevuje nebezpečí, ke kterému už několikrát u řady politiků došlo – k odvolání,“ upozornil na odstrašující příklad ze zámoří. Výsledkem podle něj je, že politici se soustředí jen na honbu za popularitou, za všeobecnou přijatelností a náklonností lidu, na přípravu nových kampaní. Politika se točí v kruhu, lidé jsou přesto nespokojeni, protože chtějí některá zásadní principiální řešení, ale politici si je nedovolí riskovat, protože jim okamžitě hrozí tvrdá pomsta v podobě odvolání.
Vydíratelní politici s hrozbou lynčů za zády
Jan Kubáček konstatuje, že sama Amerika má s odvolatelností politiků velké problémy. Politika se mění na hitparádu populismu a hrozbu věčných lynčů skrz průzkumy a odvolávání. „Američtí politologové to nedoporučují zavádět do praxe, takže se obávám, že u nás poměrně rozšířenou politickou nezodpovědnost bychom tímto fatálním rozhodnutím ještě opepřili,“ konstatuje politolog. Politici by byli neuvěřitelně vydíratelní. I ta hrstka, která si dovolí občas vytáhnout nějakou podstatnou nepopulární věc, by byla naprosto vytlačena z politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová