Politolog poukázal na hrozbu soumraku demokracie. O Okamurovi prozradil, nač mu prý chybí 106 hlasů

29.12.2013 15:50 | Zprávy

POLITOLOG Kdyby Tomio Okamura se svým hnutím Úsvit přímé demokracie prosadil svůj politický program - obecné referendum bez omezení, odvolatelnost politiků a změnu poměrného systému na většinový - nastal by podle politologů konec demokracie, jak ji v této zemi známe.

Politolog poukázal na hrozbu soumraku demokracie. O Okamurovi prozradil, nač mu prý chybí 106 hlasů
Foto: archiv JK
Popisek: Politolog Jan Kubáček

„Toto hnutí je nepochybně xenofobní a nebezpečné tím, jak propaguje politický populismus. Obecné referendum bez výjimek je absurdita, která má ke švýcarskému modelu přímé demokracie asi tak daleko jako Alpy ke šluknovským kopečkům,“ řekl o hnutí Úsvit Tomio Okamury v rozhovoru pro Právo známý politolog Jiří Přibáň.

A také politolog Jan Kubáček varuje před obecným referendem bez omezení i před zavedením principu odvolatelnosti politiků. „V momentě, kdy tento princip zavedete, vytvoříte z politického řemesla, které už má dnes v Čechách problém se zodpovědností, totálně nezodpovědné povolání, které bude postavené jen na honu po preferencích. Celý volební systém by byl paralyzovaný a nefunkční, protože politici by nebyli ochotni udělat žádné zodpovědné a případně nepopulární rozhodnutí, jelikož jim bude permanentně hrozit odvolání,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček. Vedlo by to prý k hitparádě populismu, které by se podobalo hledání pověstného Zlatého slavíka.

Odstrašujícím příkladem je Kalifornie

Politický analytik Jan Kubáček poukazuje na příklad nejzadluženějšího státu na světě - amerického státu Kalifornie, kde se princip odvolatelnosti politiků používá. „V Kalifornii to vypadá tak, že byla už několikrát totálně před krachem a bankrotem, kolabují státem poskytované služby, ale žádný politik si nedovolí jakkoli sáhnout na nějaké omezení, na otázku daní, finančního chování státu, protože v tu chvíli se mu v zádech objevuje nebezpečí, ke kterému už několikrát u řady politiků došlo – k odvolání,“ upozornil na odstrašující příklad ze zámoří. Výsledkem podle něj je, že politici se soustředí jen na honbu za popularitou, za všeobecnou přijatelností a náklonností lidu, na přípravu nových kampaní. Politika se točí v kruhu, lidé jsou přesto nespokojeni, protože chtějí některá zásadní principiální řešení, ale politici si je nedovolí riskovat, protože jim okamžitě hrozí tvrdá pomsta v podobě odvolání.

Vydíratelní politici s hrozbou lynčů za zády

Jan Kubáček konstatuje, že sama Amerika má s odvolatelností politiků velké problémy. Politika se mění na hitparádu populismu a hrozbu věčných lynčů skrz průzkumy a odvolávání. „Američtí politologové to nedoporučují zavádět do praxe, takže se obávám, že u nás poměrně rozšířenou politickou nezodpovědnost bychom tímto fatálním rozhodnutím ještě opepřili,“ konstatuje politolog. Politici by byli neuvěřitelně vydíratelní. I ta hrstka, která si dovolí občas vytáhnout nějakou podstatnou nepopulární věc, by byla naprosto vytlačena z politiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…