Profesor Krejčí: Teď už zastavíme uprchlíky jedině násilím. Když jich přijmete půl milionu, hned vyrazí na cestu milion

24.06.2015 8:14 | Zprávy

Evropská unie jen předstírá, že situaci řeší. „Sociální, humanitární řešení neexistuje,“ pronáší vážná slova politolog Oskar Krejčí v souvislosti s migrační krizí a jedním dechem doporučuje: „Zbavit se geopolitického chápání světa a zaměřit se na vzájemně výhodnou kooperaci.“ Ve svém rozboru situace také zmiňuje vliv nadcházejících prezidentských voleb v USA na vztahy s Ruskem.

Profesor Krejčí: Teď už zastavíme uprchlíky jedině násilím. Když jich přijmete půl milionu, hned vyrazí na cestu milion
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Řešit migrační krizi nenásilným způsobem? Čas vypršel. „To se nedá vyřešit humanitárním způsobem,“ říká alarmující slova politolog Oskar Krejčí. Prostor na debaty a probírání nejrůznějších lepších či horších řešení se uzavřel a nezbývá nic jiného, než konstatovat, že Evropská unie opět, stejně jako v případě dluhové krize nebo války na Ukrajině, reaguje s příliš velkým zpožděním. „Šílenou politikou z Bruselu a Washingtonu se zvedla uprchlická vlna…Navíc, bavíme se už o desetitisících mrtvých. Data jsou veřejně dostupná. Tři roky to trvá a EU reaguje teď a zcela neadekvátně,“ zhodnotil profesor Krejčí.

Zahynulo 22 400 lidí. EU se probudila, když byl medializován velký průšvih

Politolog totiž důrazně poukazuje na to, že migrace začala už před třemi lety, data byla dostupná a cesty konkrétně zmapované. „Vidíte jasně na číslech agentury Evropské unie Frontex dramatický meziroční nárůst. Oficiální přehledy, které uvádí mezinárodní agentura pro migraci se sídlem v Ženevě také říkají, že od roku 2000 do roku 2014 zahynulo při pokusu dostat se do Evropské unie 22 400 lidí. Tato čísla jsou veřejně dostupná,“ uvádí Krejčí a zároveň dodává: „Papež František loni v listopadu Evropanům říkal, že hrozí nebezpečí, že uděláme ze Středozemního moře hřbitov. Evropská unie měla oči zavřené,“ dodal s tím, že diskuse o migrační krizi vyvolal až mediální průšvih v souvislosti s hromadnými utonutími na pobřeží EU.

795 milionů lidí existuje v podmínkách podvýživy. I oni se mohou vydat na cestu

Jak upozorňuje politolog, oficiální odhady říkají, že letos by mělo přijít do Evropy půl milionu až milion migrantů. „Loni jich bylo něco přes čtvrt milionu a už to nezvládáme. Jak tohle budeme zvládat? Evropa není připravená ekonomicky ani mentálně. Jakmile integrujete půl milionu, tak se migrační vlna ještě více zvedne. To je výzva pro ostatní, kteří se báli vyrazit na cestu,“ uvedl politolog, který přidává i širší kontext: „Pokud přestaneme o běžencích uvažovat v kategorii politické a vojenské destabilizace, ale v kategorii sociálních potřeb, je nutné připomenout i jiná čísla. V současném světě najdete podle Světové organizace pro zemědělství a výživu 795 milionů lidí, kteří žijí v podmínkách podvýživy, to jsou loňské údaje. Tito lidé, když se dozvědí, že existuje cesta za lepším způsobem života, tak ti, co ještě mohou chodit, se po ní vydají,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?

Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…