Profesor Krejčí varovně k aktuálnímu dění v EU: Macron je rozjetý. Nevidí, neslyší, všechno ví nejlíp. A když má někdo při jednání jiný názor než německá delegace...

30.08.2017 18:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Návrat k normálu, jen na vyšší chaotičtější úrovni.“ Takto komentuje profesor Oskar Krejčí současné dění v Evropské unii. A proč se Emmanuel Macron pouští do sporu s polskou premiérkou? „Macron v tomto případě energicky hájí nejnaivnější liberální představy spojené s geopolitickou vizí, že co jsme si vymysleli v Paříži a v Berlíně, je svatá pravda,“ říká politolog, který dodává, že Macron po dohodě s kancléřkou v podstatě za ni „hraje housle“. Celkový pohled na současnou Evropu je skličující a o nic lepší to není ani na české politické scéně.

Profesor Krejčí varovně k aktuálnímu dění v EU: Macron je rozjetý. Nevidí, neslyší, všechno ví nejlíp. A když má někdo při jednání jiný názor než německá delegace...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Vypadá to, že tandem – prezident Emmanuel Macron a kancléřka Angela Merkelová – intenzivněji začal rovnat Evropu podle svých představ. V4 už nedrží spolu tak jako dřív, Fico zavelel směrem ke „tvrdému jádru“, premiér Bohuslav Sobotka se těší na euro. Stále „zlobí“ Polsko a Maďarsko. Pane profesore, než se dostaneme k jednotlivým událostem, jak současný stav popsat?

Jde o návrat k normálu, jen na vyšší chaotičtější úrovni. A v jakém smyslu návrat k normálu? Evropská unie byla standardně projektem, kde se klíčová rozhodnutí přijímala na ose Berlín–Paříž. Co se dnes děje, je pokus obnovit tento princip jako nezpochybnitelný a na vyšší úrovni. Vše je doprovázené chaosem, protože odstředivé síly jsou zřejmější. Představují je především Budapešť a Varšava a někdy, tak trošku metaforicky, i Visegrád.

Přišel Macron, je viditelný, je slyšet. Ale co představuje? Návrat k normálu a novou energii pro staré myšlenky. Jde o staré pojetí geopolitického jádra eurounijní integrace: Berlín, Paříž – nad to není. Vracíme se proto ke staršímu pojetí Evropské unie, kde neexistují nejen mechanismy vytváření konsenzu, ale není ani kultura vytváření konsenzu. Máme v Lisabonské smlouvě pravidla, jakým způsobem se rozhoduje, ale nejsou způsoby a v podstatě to ani nejde, jak vytvářet myšlenkový konsenzus. Když se objeví jiné ideje, Paříž a Berlín reagují hystericky a násilně – my si prosadíme naši migrační politiku, my si prosadíme řešení finanční krize v Řecku, my rozhodneme o tom, zda bude prezident Ukrajiny svržen, nebo ne.

Než narazili na problémy s migrací, disciplína fungovala. Když se objevila snaha Bratislavy a Prahy připojit se k jádru EU, vracíme se k základní myšlence ekonomické struktury.

Do jaké míry se tím máme zneklidňovat, nebo se připravit na euro a říct si – stejně se s tím nic udělat nedá?

Odpor vůči euru je v Česku dnes příliš velký, než aby si nějaká vláda dovolila to střihnout... Nevypočitatelnost v souvislosti s jednotnou měnou je příliš velká a panují nejasnosti kolem německé ekonomiky. Zatím jde o předvolební hesla, samozřejmě uvidíme, jaká bude situace po volbách, ale i tradiční eurooptimisté jako současný prezident se ve vazbě na euro stali opatrnými. Předvolební prohlášení politiků není potřeba brát příliš vážně.

Vraťme se k Polsku. O čem svědčí aktuální výměna názorů mezi polskou premiérkou Beatou Szydlovou a Emmanuelem Macronem? Podle Macrona se Polsko dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami EU. Szydlová naopak doporučila francouzskému prezidentovi, aby se staral o záležitosti své země, například o bezpečnost. Mimochodem, Polsko se dohaduje také s EK kvůli reformě soudnictví. Výhrady Bruselu jsou podle Poláků neopodstatněné. Co z toho vyplývá?

Macron v tomto případě energicky hájí nejnaivnější liberální představy spojené s geopolitickou vizí, že „co jsme si vymysleli v Paříži a v Berlíně, to je svatá pravda“. Liberální iluze má americký původ. V podstatě vychází ze šedesátých let, tehdy se tomu říkalo pozitivní diskriminace, která měla ubližovaným menšinám umožnit, aby si statisticky vzato zarovnaly šanci. Z toho se stala převrácená filozofie liberálů, kdy menšina má větší práva než většina. Migrant má větší práva než původní obyvatel, může se pohybovat v prostoru bez pasu, je třeba se o něj sociálně postarat více, než se staráme o našeho nezaměstnaného nebo bezdomovce. Tím neříkám, že se nemáme starat o migranty, ale pojetí „menšina má větší práva než většina“ je nesmysl. Jde o porušení ideje lidských práv, ne o naplnění. S tímto přístupem Macron a Merkelová mustrují Polsko. Macron v tomto případě hraje housle i za Merkelovou, protože aby Němci dělali bu bu bu na Polsko? To má historicky velmi necitlivé konotace. Podle mého názoru, po dohodě s Merkelovou, hraje za dva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…