„Tato situace musí zasáhnout i ostatní minimálně pravicové strany,“ hodnotí policejní zásah především proti politikům ODS a lidem spojeným s touto stranou pro ParlamentníListy.cz politolog Oskar Krejčí. Ten zároveň upozornil, že v poslední době gradují tyto protikorupční nálady a zásahy v celém postsocialistickém světě. „V Rusku vidíme v podstatě dnes a denně tvrdé zásahy proti zkorumpovaným politikům. A připomeňme si, jak byla rozebrána část pravicového politického spektra na Slovensku,“ připomíná Krejčí.
První vlaštovkou nástupu tohoto trendu v Česku byl před dvěma lety zásah na magistrátu. „Pak to zdánlivě utichlo,“ dodává politolog s tím, že ale přeci nelze vyloučit, že tehdy ten zásah odkryl podstatně víc důkazních materiálů, s nimiž policie po ty dva roky pracovala. Kauza Rath byla přitom podle Krejčího záležitostí zcela nahodilou a do této souvislosti nezapadající.
- TÉMA: Obří protikorupční akce
Nevíte, o co jde? Podívejte se na slovenskou ‚Gorilu‘
Proč se to ale děje? Profesor Krejčí je přesvědčen, že rozhodují tři zásadní faktory. Za prvé se podle něj do funkcí kriminální policie a státního zastupitelství dostává nová generace, která tam nebyla za doby velké privatizace, čímž je vlastně nezkorumpovaná. Za druhé, v té míře, v jaké to známe před 15 lety, je nezkorumpovatelná. „Což je protifaktor daný tím, že velká privatizace skončila, takže už není co privatizovat,“ dodává Krejčí. Nejsou prý poznamenaní takovou korupcí, jako jejich předchůdci ještě před 10 lety. Za třetí, část těch, kteří hodně zbohatli, a to je podle Krejčího faktor platný pro všechny postsocialistické země, si přeje stabilizaci poměrů v zemi. „Zejména ti, kteří mají zajištěno, že se na jejich eventuální nekalosti nepřijde, nebo ti, kteří přišli ke skutečně velkým majetkům zcela čistě – restitucemi. Ti všichni potřebují, aby se tu situace stabilizovala,“ říká pro ParlamentníListy.cz Krejčí.
Pokud jde o nepřehlednost celé situace, radí Krejčí k nahlédnutí, jak se to odehrávalo u sousedů, zejména na Slovensku. „Tam přece proběhla podobná akce s názvem ‚Gorila‘, která přinesla totální ‚rozebrání‘ pravicového politického spektra,“ připomněl známý politolog. Přitom to, jak říká, bylo postaveno na materiálu takřka nevinném, protože se na něm nedalo postavit téměř nic. „Ale zabralo to,“ dodává. Nicméně proces je podle něj velmi podobný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká