Ale politologové jsou k šancím miliardáře s politickými ambicemi skeptičtí. Podle politoložky profesorky Vladimíry Dvořákové bychom měli být k průzkumům veřejného mínění velmi opatrní. „Záleží velmi na tom, kolik a jaké respondenty osloví,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz, že velmi záleží na tom, jestli průzkum počítá jen s těmi, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám, nebo se prostě ptá na to, komu by oslovení dali ve volbách svůj hlas, bez ohledu na to, jestli se jich vůbec zúčastní.
Také politolog Ladislav Mrklas upozornil, že se průzkumy veřejného mínění poměrně zásadním způsobem různí. „Viděl jsem jich několik, i ty, které nejsou úplně veřejné, uvádějí velmi odlišné údaje, ať jde o podporu sociální demokracie, kde ukazují určitý pokles. I z toho důvodu jsem dost rezervovaný k tomu, co z nich vychází,“ řekl ParlamentnímListům.cz. A stejně opatrný je i k tomu, jakou podporu přisuzují agentury veřejného mínění Andreji Babišovi.
Hodně lidí, kteří vyjadřují podporu Babišovi, nepůjde k volbám
Politolog vidí chybu v tom, že podle agentur bude vyšší volební účast. „Lidé, kteří tradičně nechodí k volbám, říkají, že by volili Babiše. Ale podle mých dlouhodobých zkušeností, kdo tradičně nechodí k volbám, tak k nim většinou znovu nepřijde, i když říká, že by měl koho volit. Viděl jsem jeden průzkum, kde asi čtyřicet procent voličů Andreje Babiše jsou právě ti, kteří nechodí volit. Takže se může jednoduše stát, že se jeho podpora může ve volbě najednou ztenčit, takže bude nakonec bojovat o pět procent, nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny,“ nevyloučil Mrklas, i když účast hnutí ANO ve sněmovně se podle něj jeví jako pravděpodobná.
V této chvíli by si však prý netroufal tvrdit, jestli hnutí ANO skutečně ve volbách skončí na třetím místě. „Může se to stát, ale stejně tak může skončit mezi těmi, kteří nakonec budou mít sedm, osm procent,“ poznamenal Mrklas. „Známe z minulosti strany, které v průzkumech raketově vystoupaly přes deset procent, ale nakonec se do sněmovny vůbec nedostaly,“ připomněl například osud strany Důchodci za životní jistoty. A pokud ostatní politické strany poukáží na to, že ANO je podobnou formací jako Věci veřejné, s nimiž už se voliči spálili, může to nakonec znamenat odliv příznivců v závěru kampaně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová