Mediální analytik a zkušený novinář Karel Hvížďala při pohledu na současný stav názorového rozdělování české společnosti upozorňuje hned na několik faktorů. Ty dle jeho mínění přispívají k tomu, aby nálady pokračovaly, či případně posilovaly. Ano, řeč je o polarizaci a vzájemné nesmiřitelnosti skupin, které buď straní Rusku nebo těch, které fandí Spojeným státům. Tedy takových, které vidí svět pouze černobíle, nekriticky a nejsou schopni diskuze a úvah nad tím, že i opačná názorová strana může mít v něčem pravdu.
„Ono k tomu rozdělení společnosti dochází už delší čas. Nejde jen o záležitost posledního období. Problémem je, že naše vláda a čelní představitelé státu nemají jasný geopolitický pohled a strategii svých vystoupení. Jinak se vyjadřuje ministr obrany Martin Stropnický, zcela jinak na veřejnosti – a to dokonce i v zahraničí, prezentuje své názory prezident Miloš Zeman. To není dobrým signálem ani pro občany, proto pak posilují nálady jedněch proti druhým, nemluvě o tom, že to neprospívá obrazu naší země ani v zahraničí,“ řekl ParlamentnímListům.cz Karel Hvížďala.
Politici mají na rozpolcení názorů občanů svůj podíl
Podle něj je problém také to, že neshoda názorů politiků rozpolcuje občany i poté, co je Česká republika již 15 let součástí Severoatlantické aliance (NATO).
„Postoje politické reprezentace by měly být daleko zřetelnější, naše zahraniční politika by měla přestat být tak váhavá, jak ji máme možnost nyní sledovat. Navíc je třeba říci, že pokud si někdo myslí, že můžeme nějak politicky i hospodářsky vydělávat na konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou, mýlí se. Naopak – může to skončit nakonec nepříjemně jen pro nás,“ domnívá se Hvížďala.
Jak dodal, přesuny spojeneckých armád, které spolu s naší armádou mají zajišťovat bezpečnost, by přitom měly pro všechny Čechy být samozřejmostí. Zvlášť když dvě třetiny našich občanů považují NATO za potřebnou organizaci. Upozornil pak na některé konkrétní kroky politiků, které podle něj mají vliv na to, co se nyní odehrává.
„Kdyby sociální demokraté nebyli před lety proti stavbě radaru v Brdech a kdyby ještě před časem současný ministr obrany Martin Stropnický z ANO 2011 nebyl hlasitě proti umísťování základem NATO na našem území s odůvodněním, že patří ke generaci, která si pamatuje na 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků na našem území, neměli by to lidé, na jejichž mentální mapě stále patříme k ruskému bloku, tak snadné,“ domnívá se Hvížďala.
Podle něj by i současný premiér Bohuslav Sobotka vypadal důvěryhodněji, kdyby vyzval veřejnoprávní média, aby čelila ruské propagandě i té vedené s pomocí domácích odpůrců NATO a stoupenců Kremlu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová