ParlamentníListy.cz požádaly o vyjádření Ladislava Cabadu, prorektora pro akademický rozvoj, vedoucího plzeňské akademické oblasti Metropolitní univerzity.
V našich zeměpisných končinách je asi nejvýrazněji pociťován konflikt na Ukrajině. Zde již několik měsíců bojují jednotky kyjevské vlády se separatisty na východě země, které podporuje sousední Rusko. Jeho prezident Vladimir Putin je některými považován za velmi významnou osobnost konfliktu.
Cabada se obává, že jeho prostřednictvím se v blízké budoucnosti mír nepodaří nalézt. „Je zjevné, že prezident Putin i nadále odmítá podniknout kroky k deeskalaci konfliktu,“ myslí si.
Putin podle něj v současnosti musí hledět zejména na domácí veřejnost, která je naladěna na značně nacionalistickou notu a očekává vítězství. „Pro případné silovější řešení na východní Ukrajině má velmi silnou podporu domácího veřejného mínění. Výsledek, který by mohl být vykládán jako jeho porážka, stěží připustí,“ obává se expert.
V tomto duchu je prý třeba vnímat i nejnovější iniciativu v podobě humanitárního konvoje, vypraveného do těžce zkoušeného Luhansku. „Humanitární konvoj je zejména maskováním skutečných záměrů ruského vedení, které jednoznačně usiluje o to, aby co největší část východní Ukrajiny v budoucnu fungovala jako kvazisoučást Ruska nebo jakási loutková samostatná republika,“ říká Cabada. S podobným modelem má podle něj Rusko dobré zkušenosti již z moldavského Podněstří nebo z Jižní Osetie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala, Jakub Vosáhlo