Roman Joch: BRICS je jen taková bublina. Že Amerika chce válku? To je fantasmagorie

13.01.2015 12:45 | Zprávy

ROZHOVOR Ředitel pravicově orientovaného Občanského institutu a někdejší poradce premiéra Petra Nečase Roman Joch se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil nejen k teroristickému útoku proti satirickému týdeníku ve Francii, ale i k současné situaci v USA či dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Řeč byla také o stavu ruské ekonomiky a propadu rublu.

Roman Joch: BRICS je jen taková bublina. Že Amerika chce válku? To je fantasmagorie
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

Co podle vás znamená teroristický útok proti satirickému týdeníku ve Francii pro budoucnost Evropy a světa?

Pokračování války, kterou radikální muslimové neboli islamisté již několik desetiletí proti západní společnosti vedou. Nebyl to útok první a bohužel nebude ani poslední.  

Jak se může projevit tento útok na soužití Evropanů s muslimy?

Krátkodobě vyvolá větší nedůvěru vůči muslimům, dlouhodobě nijak. Dlouhodobé vztahy neurčují jednotlivé incidenty, ale trendy.  

Hrozí nějaký podobný teroristický čin, jako se stal ve Francii, i u nás?

S jistotou jej nelze vyloučit nikde a nikdy, ale v řádu pravděpodobnosti je méně pravděpodobný v zemích, kde jsou muslimské komunity malé (málo početné) – jako je tomu např. v ČR. 

Jak se změní evropská imigrační politika? Hrozí, že Evropa uzavře hranice a bude je chránit například vojensky? Měla by rezignovat na multikulturalismus?

Obávám se, že evropská imigrační politika se nezmění nijak výrazně; multikulturalismus, který jednoznačně selhal, už potichu opustily i ty evropské země, které jej předtím praktikovaly. Vojenská ochrana hranic EU přichází do úvahy v podobě námořního a leteckého patrolování Středozemního moře, přes které proudí do Evropy největší počet ilegálních imigrantů. To se však už děje.    

Jak se promítne do celé situace prestiž krajně pravicové Národní fronty a předsedkyně Marine Le Penové ve Francii?

Sám jsem zvědav. Prezidentské volby jsou ve Francii až v roce 2017 (myslím, že v květnu), to je ještě dlouhá doba, za kterou se může stát mnohé. Takovéto teroristické útoky však podporu Marine Le Penové spíše posilují, než oslabují.  

Myslíte, že se nezmění dosavadní zdrženlivý postoj USA a NATO vůči Islámskému státu v souvislosti s útokem ve Francii?

Obávám se, že nikoli. Tzv. Islámský stát je evidentně ideologickým, propagandistickým a rekrutujícím magnetem pro evropské islamisty, a tudíž existenční hrozbou Evropě. Měl by být zničen. Kombinací letecké bombardovací síly Západu a podporou jeho nepřátel na zemi, kteří jsou vůči nám relativně přátelští – např. Kurdů.

Je teroristický útok z uplynulého týdne důkazem, že se střet s radikálním islámem přesouvá z islámského prostředí do Evropy?

Ale střet s radikálním islámem byl minimálně za poslední dekádu a půl, ve skutečnosti mnohem déle, přítomen v Evropě. Jen mnozí mu nevěnovali pozornost. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …