Roman Joch: BRICS je jen taková bublina. Že Amerika chce válku? To je fantasmagorie

13.01.2015 12:45 | Zprávy

ROZHOVOR Ředitel pravicově orientovaného Občanského institutu a někdejší poradce premiéra Petra Nečase Roman Joch se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil nejen k teroristickému útoku proti satirickému týdeníku ve Francii, ale i k současné situaci v USA či dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Řeč byla také o stavu ruské ekonomiky a propadu rublu.

Roman Joch: BRICS je jen taková bublina. Že Amerika chce válku? To je fantasmagorie
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park

Co podle vás znamená teroristický útok proti satirickému týdeníku ve Francii pro budoucnost Evropy a světa?

Pokračování války, kterou radikální muslimové neboli islamisté již několik desetiletí proti západní společnosti vedou. Nebyl to útok první a bohužel nebude ani poslední.  

Jak se může projevit tento útok na soužití Evropanů s muslimy?

Krátkodobě vyvolá větší nedůvěru vůči muslimům, dlouhodobě nijak. Dlouhodobé vztahy neurčují jednotlivé incidenty, ale trendy.  

Hrozí nějaký podobný teroristický čin, jako se stal ve Francii, i u nás?

S jistotou jej nelze vyloučit nikde a nikdy, ale v řádu pravděpodobnosti je méně pravděpodobný v zemích, kde jsou muslimské komunity malé (málo početné) – jako je tomu např. v ČR. 

Jak se změní evropská imigrační politika? Hrozí, že Evropa uzavře hranice a bude je chránit například vojensky? Měla by rezignovat na multikulturalismus?

Obávám se, že evropská imigrační politika se nezmění nijak výrazně; multikulturalismus, který jednoznačně selhal, už potichu opustily i ty evropské země, které jej předtím praktikovaly. Vojenská ochrana hranic EU přichází do úvahy v podobě námořního a leteckého patrolování Středozemního moře, přes které proudí do Evropy největší počet ilegálních imigrantů. To se však už děje.    

Jak se promítne do celé situace prestiž krajně pravicové Národní fronty a předsedkyně Marine Le Penové ve Francii?

Sám jsem zvědav. Prezidentské volby jsou ve Francii až v roce 2017 (myslím, že v květnu), to je ještě dlouhá doba, za kterou se může stát mnohé. Takovéto teroristické útoky však podporu Marine Le Penové spíše posilují, než oslabují.  

Myslíte, že se nezmění dosavadní zdrženlivý postoj USA a NATO vůči Islámskému státu v souvislosti s útokem ve Francii?

Obávám se, že nikoli. Tzv. Islámský stát je evidentně ideologickým, propagandistickým a rekrutujícím magnetem pro evropské islamisty, a tudíž existenční hrozbou Evropě. Měl by být zničen. Kombinací letecké bombardovací síly Západu a podporou jeho nepřátel na zemi, kteří jsou vůči nám relativně přátelští – např. Kurdů.

Je teroristický útok z uplynulého týdne důkazem, že se střet s radikálním islámem přesouvá z islámského prostředí do Evropy?

Ale střet s radikálním islámem byl minimálně za poslední dekádu a půl, ve skutečnosti mnohem déle, přítomen v Evropě. Jen mnozí mu nevěnovali pozornost. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…